icon320x320        argenta-logo-jakosc     PIBargenta

argentalabw

bestlabs2

diagnostyka-labw

odczynniki-chemicznew

elisa

Mycoplasma pneumoniae to niewielka, atypowa bakteria całkowicie pozbawiona ściany komórkowej, która jest najczęstszym patogenem wywołującym atypowe zapalenia płuc, a w szczególności infekcje u dzieci. Jest odpowiedzialna za ponad 20% wszystkich przypadków zapaleń płuc. Zachorowalność u dzieci jest 10-krotnie wyższa w porównaniu do dorosłych.

Do mycoplazmatycznego zapalenia płuc dochodzi droga kropelkową. Może częściowo przebiegać bezobjawowo z późniejszymi objawami infekcji górnych dróg oddechowych: suchy, męczący kaszel, bóle głowy, mięśni i podwyższona temperatura. Coraz częściej można zauważyć powikłania, np. wysiękowe zapalenie opłucnej, ropnie płuc, a nawet niewydolność oddechowa. Najczęściej stosowanymi metodami diagnostycznymi są testy: odczyn wiązania dopełniacza OWD (złoty standard), hodowla oraz testy immunoenzymatyczne ELISA bądź kasetkowe.

elisa 2

W Polsce testy ELISA są najczęściej wykonywane, ale charakteryzują się dużym nakładem pracy, nieodpowiednią czułością i potrzebą wykonywania ich w czasie największego wysypu przeciwciał IgM, IgG i IgA (3-6 tydzień). Serologia może wykryć tylko 25% zakażeń w pierwszym tygodniu. Testy molekularne mogą wykryć zakażenie już od pierwszego dnia i wykazują wysoka czułość analityczna i kliniczną. Test molekularny illumiGene Mycoplasma Direct (nr kat. 280250) oparty jest na amplifikacji sekwencji DNA 208 par zasad (genu białka P1) w genomie Mycoplasma pneumoniae. Detekcja prowadzona jest na małym, kompaktowym aparacie illumipro-10 w niespełna 40 minut. Procedura testu jest niezwykle prosta, nie wymagająca ekstrakcji i umożliwiająca wykonanie badania molekularnego w pracowni mikrobiologicznej. Materiałem wyjściowym jest wymaz z gardła. Opakowanie testu zawiera wszystkie potrzebne odczynniki. Czułość i specyficzność testu to odpowiednio 96% i 97,7%.

Zachęcamy do zapoznaniem się z szczegółami w specjalistów Działu Klinicznej Biologii Molekularnej.

elisa 3elisa 4

 

Aktualności

Wiadomości

Wydarzenia