14 kwi
2023

Czy pleśń na jedzeniu jest niebezpieczna?

Wielu z nas uwielbia robić zakupy spożywcze. Zwykle kupuje się je na tydzień, aby nie chodzić codziennie do sklepów. Najczęściej ten nawyk powoduje, że po jakimś czasie połowę zakupionych rzeczy trzeba wyrzucić, bo produkty zaczynają się psuć i pojawia się na nich pleśń. Zwykle dzieje się tak, jeśli są przechowywane w ciepłym i wilgotnym środowisku w temperaturze od +20 do +30 stopni. Pleśń ma nieprzyjemny wygląd i zapach oraz stosunkowo szybko się rozprzestrzenia. I daleko jej do nieszkodliwości.

Pleśń to mikroskopijny grzyb, który pokrywa ciała organiczne i wywołuje proces szybkiego psucia się produktów. Przy ciągłym spożywaniu spleśniałej żywności istnieje ryzyko rozwoju chorób nerek i wątroby, chorób układu oddechowego i przewodu pokarmowego, a także alergii.

Niektóre rodzaje pleśni wytwarzają mykotoksyny , które są czynnikami rakotwórczymi. Po dostaniu się do organizmu człowieka mikotoksyny mogą się kumulować, a następnie prowokować rozwój chorób onkologicznych. Istnieją naukowe dowody na to, że zarodniki pleśni mogą powodować raka krwi - białaczkę.

Do tego badania amerykańskich naukowców z Rutgers University w New Jersey i Emory Universityw Gruzji wykazały, że pleśń może wywołać początek choroby Parkinsona. Związek o nazwie 1-okten-3-ol, który jest wytwarzany przez pleśnie i nazywany przez naukowców „alkoholem grzybowym”, zakłóca działanie dwóch genów odpowiedzialnych za transport i magazynowanie dopaminy - związku chemicznego wytwarzanego przez komórki nerwowe, który pomaga im wysyłać sygnały do mózgu. 

Kiedy komórki produkujące dopaminę obumierają, brak tej substancji prowadzi do nieprawidłowości w niektórych częściach ludzkiego mózgu, co powoduje objawy choroby Parkinsona. Naukowcy zauważają, że ludzie mieszkający na obszarach wiejskich najczęściej cierpią na zwyrodnieniową chorobę mózgu, ponieważ są bardziej narażeni na kontakt z kulturami grzybów.

Pleśń jest niebezpieczna i trująca, więc jeśli zauważysz jej ślady na produktach takich jak śmietana, jogurt, twaróg, owoce i warzywa z soczystym miąższem, kompoty i soki, mięso i produkty mięsne, wyroby piekarnicze, to natychmiast się ich pozbądź. Nie odsączaj ani nie odcinaj spleśniałej części – cały produkt należy wyrzucić. Na przykład, nawet jeśli dotyczy to tylko dwóch lub trzech jagód w kiści winogron, musisz pozbyć się całego pęczka. Orzeszki ziemne dotknięte pleśnią są bardzo niebezpieczne - stężenie substancji toksycznych powodujących raka jest w nich bardzo wysokie. Trzeba też uważać na inne rodzaje orzechów i suszonych owoców, gdy pojawi się na nich pleśń, od której czernieją i nabierają gorzkiego smaku. Nie można ich jeść. Goryczka w takich produktach jest zwykle spowodowana zawartymi w nich aflatoksynami .które są śmiertelne w wysokich stężeniach.

Ale nie wszystkie pleśnie są szkodliwe dla zdrowia. Istnieją specjalne rodzaje serów i wędlin, do których stosuje się bezpieczną pleśń, ale jej obecność w produkcie musi być zaznaczona na opakowaniu. Biała pleśń powstająca na kawałku zwykłego sera lub salami jest uważana za względnie nieszkodliwą. Możesz to po prostu odciąć. Ale jeśli pleśń nabrała szarego lub zielonego odcienia, a sam produkt nieprzyjemnie pachnie i stał się lepki w dotyku, lepiej go odrzucić i wyrzucić bez żalu.

Aby chronić żywność przed pleśnią, wystarczy przestrzegać prostych zasad:

  • Kupując produkty, koniecznie patrz na datę ich produkcji i daty przydatności do spożycia.

  • Produkty mleczne, mięsne i piekarnicze, owoce i warzywa należy kupować świeże i spożywać w ciągu kilku dni.

  • Przechowuj wypieki, przyprawy i orzechy w suchym, chłodnym miejscu. Owoce i warzywa najlepiej przechowywać w lodówce. Otwarte opakowania soków i napojów również należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu dwóch dni.