Szybkie testy COVID umożliwiają przesiewową diagnostykę dużej liczby osób w krótkim czasie, zapewniając precyzyjne wyniki. Proste w obsłudze testy mogą być stosowane w jednostkach diagnostycznych nawet przez personel o mniej specjalistycznej wiedzy. Wprowadzenie do oferty Argenty testów screeningowych na COVID jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie tego typu produktów i pokazuje, że sklep reaguje na bieżąco na potrzeby rynku diagnostycznego. Oferowane szybkie testy koronawirusowe są testami antygenowymi w formie kasetkowej, wykonywanymi na próbce z wymazu z nosogardzieli. Pozwalają wstępnie potwierdzić czy wykluczyć obecność zakażenia koronawirusem, choć mają niższą czułość niż testy genetyczne RT-PCR. Są dopuszczone do diagnostyki COVID przez Światową Organizację Zdrowia.

COVID-19 Ag Respi-Strip with tube; 25 sztuk
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id C-1023/TB
Coris BioConcept

STANDARD Q COVID-19 Ag Test, REF: Q-NCOV-01G;Testy kasetkowe – antygenowe z wymazu – odczyt wizualny – 25 sztuk
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 09COV30D
SD Biosensor

STANDARD Q COVID-19 IgM/IgG COMBO, REF: Q-NCOV-01C; Testy kasetkowe; op. 40 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 09COV50G
SD Biosensor

STANDARD™ Q COVID-19 IgM/IgG DUO, REF: Q-NCOV-01D, Testy kasetkowe; op. 20 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 09COV12B
SD Biosensor

Coronavirus 2019 nCoV Ab. WB/S/P, Kit; 25 testów
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id SN 8.5
Camp Medica Distribution

STANDARD™ F COVID 19 IgM/IgG Combo, testy immunofluorescencyjne FIA
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10COV50G
SD Biosensor

STANDARD™ F COVID-19 Ag (wymaz z nosa), testy immunofluorescencyjne FIA
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10COV31D
SD Biosensor

STANDARD™ F COVID/Flu Ag Combo Test, testy immunofluorescencyjne FIA
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10COV70D
SD Biosensor

STANDARD™ F Influenza A/B, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10INF20D
SD Biosensor

STANDARD™ F RSV Ag, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10RSV10D
SD Biosensor

STANDARD™ F Strep A Ag, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10STR10D
SD Biosensor

STANDARD™ F S.pneumoniae Ag, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10SPN10D
SD Biosensor

STANDARD™ F Legionella Ag, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10LEG10D
SD Biosensor

STANDARD™ F Adeno Respi Ag, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10ADE10D
SD Biosensor

STANDARD™ F Dengue NS1 Ag, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10DEN10D
SD Biosensor

STANDARD™ F Dengue IgM/IgG, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10DEN20D
SD Biosensor

STANDARD™ F Zika Ag, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10ZK10D
SD Biosensor

STANDARD™ F Zika IgM, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10ZK30D
SD Biosensor

STANDARD™ F Chikungunya IgM/IgG, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10CHI10D
SD Biosensor

STANDARD™ F Tsutsugamushi IgM/IgG, testy immunofluorescencyjne FIA, op., 25 szt.
Szybkie testy \ Diagnostyka SARSCoV2

id 10TSU10D
SD Biosensor
Rodzaje testów na COVID
Zalety stosowania szybkich testów na koronawirusa

Do diagnozy SARS-CoV-2 stosuje się kilka rodzajów testów. Najbardziej czuły jest test genetyczny metodą RT-PCR. To molekularne badanie wykrywające wirusa w próbce genetycznej pacjenta na podstawie wymazu z nosogardzieli, lub z badanie krwi, plwociny, moczu. Taki rodzaj testu jest podstawowym stosowanym w diagnostyce koronawirusowej. WHO dopuściło jednak do stosowania także szybkie testy, które mają funkcję przesiewową i pozwalają na wstępną diagnostykę. Dzięki temu można usprawnić proces wykrywania w społeczeństwie zakażeń i lepiej monitorować rozwój pandemii. Szybkimi testami COVID są testy antygenowe wykonywane na wymazie z nosogardzieli. Dodatni wynik testu oznacza, że warto jest potwierdzić zakażenie testem o większej czułości, czyli RT-PCR. Wynik ujemny także nie wyklucza obecności koronawirusa. Test antygenowy najlepiej jest wykonać w ciągu 5-7 dni od pojawienia się pierwszych objawów COVID, bo w tym czasie daje najbardziej miarodajne wyniki. Pomocniczo, by monitorować rozwój epidemii, stosuje się także testy immunologiczne wykrywające przeciwciała IgM i IgG. Tego typu badanie wskazuje na przejście infekcji w przeszłości lub obecnie rozwijającą się infekcję, ale nie potwierdza i nie wyklucza zakażenia koronawirusem.

Szybkie testy do diagnostyki SARS-CoV-2 dają wyniki już w kilkanaście minut, co umożliwia stosowanie ich jako testy screeningowe na dużą skalę. Precyzyjne wyniki są powtarzalne, a obsługa testów kasetkowych jest bardzo prosta. Wykorzystanie takich testów do monitorowania rozwoju epidemii i wstępnej diagnostyki pozwala ograniczyć czas i koszty.

Rodzaje testów diagnostycznych

Poza testami na koronawirusa, sklep internetowy Argenta oferuje także testy narkotykowe, na obecności alergenów, drobnoustrojów, mykotoskyn, testy immunologiczne oraz ATP sprawdzające pozostałości glutenu, białka na powierzchniach roboczych.

Oferta Argenty

Argenta jest renomowanym dostawcą bardzo kompleksowej oferty wyposażenia, materiałów, preparatów, odczynników do przeznaczenia mikrobiologicznego i diagnostycznego. Z asortymentu sklepu korzystają przede wszystkim laboratoria mikrobiologiczne, biotechnologiczne, medyczne, weterynaryjne, a także ośrodki badawcze i badania żywności, inspektoraty sanitarne, zakłady higieny pracy.

Czemu warto wybrać Argentę?

Firma wyróżnia się ponad 30-letnim doświadczeniem na rynku oraz współpracą z najlepszymi producentami sprzętu i materiałów diagnostycznych. Kadra wykwalifikowanych ekspertów pomaga klientom na każdym procesie sprzedaży.


Szybkie testy na koronawirusa

Pandemia, która pojawiła się na świecie w 2019 roku, spowodowała konieczność wynalezienia szybkich testów na koronawirusa. Pozwalają one na sprawdzenie, czy dana osoba została zakażona wirusem SARS-CoV-2 lub czy posiada przeciwciała po tej chorobie, w zależności od wybranego wariantu testu. Takie produkty zapewniają bardzo prostą obsługę, dzięki czemu kontrolowanie zakażeń staje się znacznie szybsze i łatwiejsze.

Szybkie testy na COVID-19 przyjmują formę płytek z miejscem, w którym należy umieścić wymaz pobrany z nosogardzieli. Zakażenie SARS-CoV-2 można kontrolować również z wykorzystaniem testów wymagających pobrania próbki krwi. Pozwalają one na wskazanie obecności przeciwciał IgG i IgM, które powstają podczas zakażenia. Zaleca się wykonanie obu testów jednocześnie – szybkie testy pozwalają na błyskawiczne uzyskanie wyników, jednak są one mniej dokładne niż te wymagające pobrania próbki krwi, które są obecnie najczulszymi testami RT-PCR.

Jak działają szybkie testy na koronawirusa?

Szybkie testy na COVID-19 opierają się na badaniu próbki pobranej z nosogardzieli. Po umieszczeniu jej na specjalnej płytce możliwe jest odczytanie wyniku. Szybki test antygenowy na COVID-19 nie jest tak skuteczny jak wariant genetyczny RT-PCR, jednak został dopuszczony do użytku przez Światową Organizację Zdrowia.

Działanie szybkich testów na COVID-19 różni się w zależności od wybranego produktu. Wśród dostępnych opcji pojawiają się m.in. warianty kasetkowe czy immunofluorescencyjne. W przypadku tych drugich po umieszczeniu próbki na teście dochodzi do reakcji powodującej wydzielanie światła. Jego odczyt umożliwia stwierdzenie, czy w wydzielinie znajdują się określone mikroorganizmy. W tym celu konieczne jest skorzystanie z luminometru. To urządzenie, które bada poziom światła wydzielanego przez próbkę. Na tej podstawie analizuje on dane, a w razie konieczności pozwala na gromadzenie ich na komputerze.

Na rynku istnieją również testy na koronawirusa, które wymagają pobrania próbki krwi. Wówczas dochodzi do reakcji, która ma za zadanie wykryć przeciwciała. Pojawiają się one po zakażeniu i są naturalną reakcją obronną na chorobę. Próbkę pobiera się najczęściej z naczyń znajdujących się w opuszkach palców.

Jakie są zalety testów na koronawirusa?

Szybki test na koronawirusa pozwala na sprawdzenie stanu zdrowia dużej liczby osób w krótkim czasie. Jest to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na tego typu kontrole. W dobie pandemii każdego dnia bada się miliony osób, dlatego tak ważne jest zapewnienie jak najkrótszego czasu pomiędzy pobraniem wymazu a uzyskaniem wyniku.

Szybkie testy na COVID-19 są sposobem na lepsze kontrolowanie rozwoju pandemii i wykonywanie badań dużej części społeczeństwa bez konieczności czekania na wyniki testów antygenowych. Pozwala to na usprawnienie całego procesu i niedopuszczenie do sytuacji krytycznej związanej z liczbą zakażeń. Dodatni wynik wskazuje na konieczność wykonania dodatkowego testu RT-PCR, który umożliwia potwierdzenie diagnozy i wdrożenie kwarantanny lub odpowiedniego leczenia.

Największe zalety testów kasetkowych na koronawirusa to:

  • możliwość uzyskania wyniku w ciągu kilkunastu minut,
  • możliwość stosowania ich do wstępnej kontroli zakażeń u dużej liczby osób w krótkim czasie,
  • przyczynianie się do spowolnienia rozwoju pandemii poprzez możliwość kontrolowania zakażeń na dużą skalę,
  • prosta obsługa,
  • oszczędność kosztów – w wielu przypadkach może się okazać, że nie ma konieczności wykonania dodatkowego badania antygenowego.

Kiedy można wykonać szybkie testy na koronawirusa?

Szybkie testy na koronawirusa są skuteczne w momencie, gdy w wydzielinie znajduje się najwięcej mikroorganizmów wskazujących na zakażenie SARS-CoV-2. Zaleca się stosowanie ich w ciągu 5–7 dni od pojawienia się pierwszych objawów choroby. Wówczas możliwe jest uzyskanie najbardziej miarodajnych wyników. Każdorazowo pozytywne wskazanie testu należy jednak potwierdzić bardziej czułym testem. Wówczas na wynik czeka się kilka dni.

Wykonanie testu na COVID-19 w niewłaściwym czasie może skutkować uzyskaniem fałszywie negatywnego wyniku. Takie produkty są bowiem znacznie mniej czułe niż badania wykonywane w laboratorium. Oznacza to, że w sytuacji, gdy przeciwciał lub mikroorganizmów w wydzielinie jest zbyt mało, test nie pokaże poprawnego wyniku. Poleca się wykonywanie badań nawet kilkukrotnie. W ten sposób można wykluczyć sytuację, w której test zostanie przeprowadzony w niewłaściwym momencie, najczęściej zbyt szybko po zakażeniu SARS-CoV-2.

Jak korzystać z szybkich testów na COVID-19?

Szybkie testy na COVID-19 są obecnie ogólnodostępne, dlatego można wykonać je we własnym domu zaraz po zauważeniu problemów zdrowotnych wskazujących na zakażenie. Takie produkty są niezwykle łatwe w obsłudze. Wystarczy nanieść próbkę na wskazane okienko, a następnie zastosować specjalny płyn dołączony do testu. Dzięki niemu może zajść reakcja, która pozwala na odczytanie wyniku w ostatnim okienku. Dokładny wygląd dostępnych testów na COVID-19 może się od siebie różnić w zależności od wybranego wariantu.

Wykonanie szybkiego testu na COVID-19 trwa zaledwie kilkanaście minut. Po uzyskaniu wyniku pozytywnego warto pozostać w domu, pomimo braku zarządzonej kwarantanny. Kolejnym krokiem jest również udanie się na znacznie bardziej precyzyjne testy wykonywane w laboratorium. W ich przypadku czekanie na wynik jest znacznie dłuższe – zazwyczaj trwa to kilka dni. Szybkie testy na COVID-19 są więc sposobem na zweryfikowanie swojego stanu zdrowia od ręki, choć nie są to informacje w pełni wiarygodne. Wynalezienie takich produktów pozwoliło jednak na znacznie skuteczniejsze wykrywanie osób zarażonych przy mniejszym nakładzie czasowym oraz finansowym.

W skład zestawów pozwalających na wykonanie szybkiego testu na koronawirusa wchodzą wszystkie niezbędne elementy. Zazwyczaj są to:

  • szybki test na koronawirusa w formie kasetkowej,
  • sterylna wymazówka pozwalająca na pobranie próbki,
  • probówka,
  • roztwór ekstrakcyjny,
  • instrukcja obsługi.

Test na koronawirusa należy wykonywać zgodnie z instrukcją wskazaną przez producenta. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ niewłaściwe przeprowadzenie całego procesu skutkuje obniżeniem wiarygodności wskazanego wyniku. Wyroby tego typu znajdują zastosowanie przede wszystkim podczas samokontroli. W placówkach badających osoby potencjalnie zakażone wykonuje się bowiem bardziej skomplikowane testy wymagające przekazania pobranej próbki do profesjonalnego laboratorium.

Kto powinien skorzystać z szybkiego testu na COVID-19?

COVID-19 ma to do siebie, że choroba potrafi przebiegać bezobjawowo. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zakażenia, co skutkuje szybkim rozprzestrzenianiem się wirusa w społeczeństwie. Wykluczenie takiej sytuacji jest niezwykle trudne – osoby przechodzące chorobę bezobjawowo nie odczuwają potrzeby wykonania testu. Obecnie duża dostępność takich produktów pozwala na profilaktyczne skontrolowanie swojego stanu zdrowia. Jest to wskazane zwłaszcza w przypadku osób, które pracują z dużą liczbą ludzi i nie chcą dopuścić do przypadkowego zarażenia.

Przede wszystkim na test COVID-19 szybki powinny jednak postawić osoby, które odczuwają dolegliwości charakterystyczne dla zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Mowa tu o gorączce, dusznościach, ogólnym osłabieniu, bólach mięśni. Wszystkie te objawy są typowe nie tylko dla COVID-19, lecz także dla grypy – z tego powodu pomimo odczuwanych dolegliwości wynik negatywny często może być zgodny z prawdą. Testy kasetkowe na COVID-19 wykrywają bowiem jedynie czynniki związane z tą chorobą. Zakażeniu towarzyszą również inne bardzo charakterystyczne objawy, takie jak utrata węchu lub smaku. Wskazują one bezpośrednio na zarażenie, ale warto potwierdzić je poprzez wykonanie odpowiednich testów.

Test płytkowy na koronawirusa jest kierowany również do osób, które wiedzą, że w niedalekiej przeszłości miały kontakt z osobą zarażoną. Świadome kontrolowanie swojego stanu zdrowia pozwala na ograniczenie rozwoju pandemii. Obecnie testy są ogólnodostępne, zwłaszcza ze względu na łatwość naniesienia próbki i uzyskania wyniku.

Katalog produktów