Densytometry to urządzenia służące do pomiaru gęstości optycznej zawiesiny mikroorganizmów, do pomiaru koncentracji komórek bakterii w procesie fermentacji, do przygotowywania zawiesiny mikroorganizmów stosowanej następnie w procesie identyfikacji lub lekowrażliwości. Dlatego takie urządzenia wykazują dużą przydatność w laboratoriach biologicznych przy określaniu cech badanego materiału poprzez sprawdzenie jego gęstości. Densytometr jest urządzeniem fotoelektrycznym, a wyniki prezentowane są cyfrowo w jednostkach McFarlanda. Wiele densytometrów laboratoryjnych dostępnych obecnie na rynku ma kompaktowe wymiary, cechuje się dużą wydajnością i wygodą użytkowania, dzięki możliwości instalacji na stole laboratoryjnym.

McFarland Turbidity Standard 4.0
Densytometry \ Akcesoria dodatkowe

id R20414
Oxoid Ltd.

McFarland Turbidity Standard 0.5
Densytometry \ Akcesoria dodatkowe

id R20410
Oxoid Ltd.

McFarland Turbidity Standard 5.0
Densytometry \ Akcesoria dodatkowe

id R20415
Oxoid Ltd.

McFarland Turbidity Standard 1.0
Densytometry \ Akcesoria dodatkowe

id R20411
Oxoid Ltd.

McFarland Turbidity Standard 3.0
Densytometry \ Akcesoria dodatkowe

id R20413
Oxoid Ltd.

McFarland Turbidity Standard 2.0
Densytometry \ Akcesoria dodatkowe

id R20412
Oxoid Ltd.

McFarland Standards Set, 1 zestaw
Densytometry \ Akcesoria dodatkowe

id R20421
Oxoid Ltd.
Wydajne densytometry laboratoryjne
Do czego służą densytometry?

Densytometry używane są na szeroką skalę w laboratoriach do badania stężenia komórek bakteryjnych czy drożdży w czasie fermentacji, sprawdzania wrażliwości mikroorganizmów na antybiotyki i identyfikacji mikroorganizmów w testach różnego rodzaju. Poprzez określoną długość fal można też zmierzyć optyczną gęstość i określić stężenie roztworu przezroczystego lub nieprzezroczystego. Poza mikrobiologią densytometry użytkowane są w diagnostyce medycznej, do badania gęstości mineralnej kości. Pozwala to wykryć osteoporozę na wczesnym etapie, określić stopień rozwoju choroby i monitorować skutki leczenia.

Wiodący dystrybutor densytometrów

Firma Argenta od ponad 30 lat zajmuje się dystrybucją doskonałej klasy urządzeń, sprzętu, wyposażenia, materiałów pomocniczych do laboratoriów biologicznych i chemicznych, ośrodków badawczych, jednostek zajmujących się badaniem i kontrolą żywności, zakładów higieny weterynaryjnej, czy inspektoratów sanitarnych. W jej ofercie są m.in. materiały do kontroli jakości pożywek, odczynniki chemiczne, mikrobiologiczne, diagnostyczne, materiały kontrolne i szczepy wzorcowe, materiały zużywalne, diagnostyczne analizatory kliniczne, testy immunologiczne i inne, urządzenia do badania czystości mikrobiologicznej środowiska i produkcji, systemy do diagnostyki molekularnej, systemy do identyfikacji i lekooporności, systemy i zestawy do poboru oraz transportu prób, a także densytometry. Cena urządzeń zależna jest od producenta. Argenta współpracuje tylko ze sprawdzonymi, renomowanymi producentami, znanymi w branży i oferującymi produkty wysokiej klasy, zgodne ze standardami i normami. W portfolio Argenty jest ponad 10 000 produktów. Klienci mogą liczyć nie tylko na bogatą ofertę, w której znajdą wszelkie niezbędne do laboratorium produkty, ale też na wsparcie w procesie sprzedaży udzielane przez wykwalifikowaną kadrę o długoletnim doświadczeniu oraz wsparcie gwarancyjne i posprzedażowe do urządzeń, w tym densytometrów.


Densytometry

Densytometry znajdują swoje zastosowanie w wielu laboratoriach i innych placówkach zajmujących się przeprowadzaniem badań. Pomagają one określić gęstość optyczną zawiesiny mikroorganizmów czy koncentrację komórek bakterii podczas procesu fermentacji. Urządzenia te są stosowane zwłaszcza w laboratoriach biologicznych – wszystko ze względu na ich przeznaczenie związane z wykrywaniem bakterii, drożdży oraz mikroorganizmów.

Na rynku można znaleźć densytometry o różnych parametrach. Ich najpopularniejszy podział to:

  • densytometry transmisyjne – pozwalają na mierzenie przepuszczalności światła przez konkretny materiał,
  • densytometry refleksyjne – mierzą procentową ilość światła odbitego w stosunku do światła oświetlającego materiał.

Densytometry znajdują swoje zastosowanie nie tylko w profesjonalnych laboratoriach, w których analizuje się zawartość poszczególnych cieczy i tworzy nowe mieszanki. To urządzenia bardzo uniwersalne, stosowane m.in. podczas tworzenia barwników o określonych kolorach. Pojawiają się także w medycynie – stanowią ważny aparat diagnostyczny. Wybór odpowiedniego modelu densytometru zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji i wygody korzystania z takiego urządzenia. Współczesne sprzęty są wyposażone w szereg rozwiązań technologicznych pozwalających nie tylko na dokonywanie pomiarów, lecz także na gromadzenie ich wyników w komputerowych bazach danych.

Do czego wykorzystuje się densytometry?

Densytometry są stosowane do sprawdzania parametrów związanych z produktami, w skład których wchodzą komórki różnych mikroorganizmów. Wykorzystuje się je podczas przeprowadzania testów i badań. Bazują one na odpowiednich długościach fal pozwalających na zmierzenie gęstości i stężenia roztworów przezroczystych oraz nieprzezroczystych. Dokładne działanie densytometrów różni się w zależności od wybranego modelu, urządzenia te bazują jednak na określaniu dawki wysyłanego i odbieranego światła, dzięki czemu mogą samodzielnie obliczać gęstość optyczną.

Densytometr może być wykorzystany również w diagnostyce medycznej. Pozwala on na badanie gęstości mineralnej kości. To badanie jest niezbędne w celu wykrycia osteoporozy na jej wczesnym etapie. W takiej sytuacji wdrożenie odpowiedniego leczenia pozwala na łatwiejsze poradzenie sobie z problemem, a także ocenienie ryzyka pojawienia się innych komplikacji w najbliższym czasie. Urządzenie bada gęstość optyczną, na podstawie której można wykluczyć osteoporozę lub określić jej poziom.

Densytometry mogą być stosowane również w diagnostyce kręgosłupa i bioder. Są powszechnie wykorzystywane w badaniach małych pacjentów, ze względu na bezbolesność badania. Często wykorzystuje się je w celach profilaktycznych po to, by ocenić ryzyko wystąpienia złamań. To prosty sposób na zbadanie gęstości nie tylko roztworów i zawiesin, lecz także kości w konkretnych punktach.

Jak działa densytometr?

Densytometr składa się z ramienia aparatu z czujnikiem promieniowania oraz małej lampki rentgenowskiej. Wysyła ona promieniowanie, a czujnik mierzy jego natężenie po przejściu przez zawiesinę, a w medycynie – kość pacjenta. Urządzenie zapisuje informacje o dawce promieniowania wysłanej przez czujnik oraz tej, która przeszła przez konkretną substancję lub przedmiot. Na tej podstawie można wskazać jego gęstość. Obecnie densytometry to zaawansowane techniczne sprzęty bazujące na wiązkach wysoko- i niskoenergetycznych. Dzięki temu można uzyskać dokładne wyniki badania niezbędne w procesach przemysłowych i badaniach laboratoryjnych oraz medycznych.

Densytometry w przemyśle

Densytometry są wykorzystywane zwłaszcza w przypadku badań biologicznych, jednak mogą znajdować swoje zastosowanie także w przypadku procesów produkcyjnych. Pozwalają na kontrolowanie gotowych mieszanek i komponentów używanych do wytwarzania produktów. Są wykorzystywane podczas przeprowadzania różnego rodzaju testów, mających na celu zadbanie o jak najlepszą jakość wyrobów. Densytometry są urządzeniami bardzo uniwersalnymi, stąd tak szerokie zastosowanie tych sprzętów.

Nowoczesne densytometry

Współczesne densytometry są wykorzystywane w wielu placówkach medycznych i laboratoriach. Pozwalają one na uzyskanie wiarygodnych wyników badań przy niewielkich nakładach środków. Współczesne urządzenia tego typu są bardzo łatwe w obsłudze. Na rynku znaleźć można zarówno modele ręczne, jak i te nieco bardziej rozbudowane, pozwalające na stabilne zamocowanie na stanowisku. Ułatwiają one wykonywanie badań, zachowując odpowiednią pozycję sprzętu.

Densytometry tworzone współcześnie pozwalają również na gromadzenie informacji o pomiarach, a nawet zapisywanie ich w komputerowych bazach danych. To wygodne rozwiązanie w sytuacji, gdy w danej placówce wykonuje się badania na różnego rodzaju substancjach lub przedmiotach. Z wykorzystaniem nowoczesnych densytometrów można powrócić do poprzednich pomiarów, co jest niezbędne podczas analizy uzyskanych wyników. To urządzenia łatwe w obsłudze, które pozwalają na przeprowadzenie badania w zaledwie kilka sekund.

 

Katalog produktów