Wśród sprzętów laboratoryjnych jednorazowego użytku nie powinno zabraknąć istotnego elementu, jakim są ezy bakteriologiczne. To przyrządy o prostej budowie, używane głównie w laboratoriach mikrobiologicznych. Zazwyczaj są wykonane z drutu kantalowego, plastiku lub platyny. Na ich zakończeniu znajduje się tak zwane oczko, czyli druciana pętelka, która sprawia, że ich budowa przypomina igłę preparacyjną. Ezy służą przede wszystkim do przenoszenia materiału mikrobiologicznego, np. próbki pobranej z kolonii bakteryjnej lub zawiesiny bakterii. Często stosuje się je również do przeprowadzania różnych manipulacji materiałem mikrobiologicznym. Przykładem takiego zastosowania może być wykonanie rozmazu bakterii podczas sporządzania preparatu mikroskopowego.

Eza metalowa Microloop® Nichrome 5µ; 25 szt.
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW191
Medical Wire & Equipment

Microloop® Nichrome Straight Needle, eza w postaci igły, niklowo-chromowa, op. 25 szt.
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW197
Medical Wire & Equipment

Eza metalowa Microloop® Nichrome 2,5µ; 25 szt.
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW193
Medical Wire & Equipment

Eza platynowa Microloop® Platinum 1 µl, kaliborawna z certyfikatem
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW195PL
Medical Wire & Equipment

Eza metalowa Microloop® Nichrome 10µ; 25 szt.
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW190
Medical Wire & Equipment

Eza niklowo-chromowa, 1 ml
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW195/1
Medical Wire & Equipment

Eza metalowa Microloop® Nichrome 1µl; 25 szt.
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW195
Medical Wire & Equipment

Eza platynowa Microloop® Platinum 10 µl, kaliborawna z certyfikatem
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW190PL
Medical Wire & Equipment

Eza niklowo-chromowa, 10ul, indywidualnie kalibrowana z certyfikatem, op.1 szt.
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW190/1
Medical Wire & Equipment

Ezy 10ul, sterylne, sterylizowane radiacyjnie, 8000 szt. (pakowane po 20 szt.);
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id 318288
Syntesys

Ezy 1ul, sterylne, sterylizowane radiacyjnie, 5000 szt. (pakowane po 5 sztuk);
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id 318285
Syntesys

Ezy 10ul, sterylne, sterylizowane radiacyjnie, 5000 szt. ( pakowane po 5 sztuk);
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id 318287
Syntesys

Ezy 1ul, sterylne,sterylizowane radiacyjnie, 8000 szt. ( pakowane po 20 szt.);
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id 318286
Syntesys

Ezy 1ul, sterylne, indywidualnie pakowane, niebieskie op=100szt;
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id SLO92001
Biolab Zrt.

Ezy 10ul, sterylne, indywidualnie pakowane, żółte op=100szt;
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id SLO92002
Biolab Zrt.

Ezy 10ul, sterylne, sterylizowane radiacyjnie, certyfikat kalibracji; op. 1000 szt. ( pakowane po 20 sztuk - woreczek strunowy);
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW710/20
Medical Wire & Equipment

Ezy 1ul, sterylne, sterylizowane radiacyjnie, certyfikat kalibracji; op.1000 szt. ( pakowane po 20 sztuk - woreczek strunowy);
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id MW711/20
Medical Wire & Equipment

Ezy sterylne 10µ, opakowanie 6000 sztuk
Materiały jednorazowego użytku \ Ezy

id OS10-20
Noex Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością Sp. K
Do czego służą ezy bakteriologiczne?

Jak sama nazwa wskazuje, ezy mikrobiologiczne znajdują zastosowanie w laboratoriach mikrobiologicznych. Ezy bakteriologiczne służą do określania stężenia pojedynczych komórek bakteryjnych, czy przeprowadzania posiewów powierzchniowych. Ten prosty przyrząd laboratoryjny jest często wykorzystywany zwłaszcza do przenoszenia pojedynczych kolonii drobnoustrojów na podłoże hodowlane. Ezy mogą mieć zróżnicowane parametry użytkowe. Wśród nich wyróżnia się na przykład modele kalibrowane, czyli o dokładnie określonej średnicy oczka. Ezy mikrobiologiczne kalibrowane są stosowane przy technice Hoepricha. Używa się ich do określania stężenia pojedynczych komórek bakteryjnych, czyli cfu w danym roztworze. W przypadku modeli kalibrowanych pobrana objętość zawiesiny jest stała i określona.

Odpowiednia eza mikrobiologiczna, czyli jaka?

Oczywiście przy wyborze odpowiedniej ezy bakteriologicznej należy zwrócić uwagę na jej jakość. Istotne jest to, aby produkt pochodził od zaufanego producenta, cieszącego się renomą na rynku i w środowisku naukowym. Ważną rolę odgrywają też parametry konkretnego modelu, tj. czy potrzebna będzie eza metalowa, niklowo-chromowa, platynowa itd. Ezy wykonane z elastycznego lub sztywnego materiału dają możliwość odpowiedniego zastosowania w laboratorium.

Poszczególne produkty są kalibrowane i mają certyfikat kalibracji dołączony do opakowania. Ezy często są również kodowane kolorami w celu łatwiejszej identyfikacji produktu. Przy zakupie należy sprawdzić też takie szczegóły jak liczba sztuk w paczce oraz sposób pakowania – niektóre z nich są pakowane indywidualnie, podczas gdy inne np. po 20 lub 100 sztuk.

Ezy mikrobiologiczne w ofercie firmy Argenta

Firma Argenta jest dystrybutorem wysokiej jakości ez mikrobiologicznych. Wszystkie modele dostępne w naszej ofercie to produkty pozyskane od zaufanych, renomowanych marek. Wśród nich nie zabrakło ez metalowych, niklowo-chromowych, platynowych, modeli sterylnych oraz posiadających certyfikaty kalibracji. Zapewniamy duży wybór, a jednocześnie stawiamy na fachową pomoc w wyborze odpowiednich rozwiązań. Dlatego w razie pytań czy wątpliwości przy zakupie produktów z naszej oferty, zapraszamy do kontaktu z doświadczonymi i merytorycznie przygotowanymi doradcami.


Ezy bakteriologiczne

Hodowla bakterii czy wirusów w laboratoriach, przeprowadzana w celu ich lepszego zbadania, wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i odpowiednich narzędzi. Hodowle te zazwyczaj zakłada się na specjalnie przygotowanym podłożu, jednak niekiedy konieczne jest przeniesienie części próbki do innego naczynia. Przyrządem, który to umożliwia, jest eza bakteriologiczna. Na pierwszy rzut oka przypomina ona igłę skręconą z dwóch nitek drutu, ma jednak inne zakończenie: niewielkie oczko (pętelkę). Dlatego przyrządy te znane są także jako pętle bakteriologiczne.

Czym są ezy kalibrowane?

Przenoszenie materiału biologicznego w postaci pojedynczej kropli zawiesiny często wymaga bardzo precyzyjnego odmierzenia. Taka potrzeba istnieje między innymi podczas badań posiewu prowadzonych z zastosowaniem metody Hoepricha. Metoda ta ma zastosowanie w urologii i pozwala określić skład i ilość flory bakteryjnej dróg moczowych. Aby taka ocena była możliwa, konieczne jest zbadanie próbki zawierającej dużą ilość drobnoustrojów (jednostka to CFU – (od ang. colony-forming unit) w 1 mm3 próbki.

Na precyzyjne pobranie materiału pozwalają ezy kalibrowane. Przyrządy tego typu mają pętelkę o konkretnej wielkości, dzięki czemu za każdym razem pobierana jest taka sama ilość płynu. Eza bakteriologiczna kalibrowana może mieć oczko o wybranej średnicy (np. fi = 0,4 cm czy fi = 0,6 cm), co pozwala na jej dostosowanie do potrzeb konkretnych badań.

Jak działa eza mikrobiologiczna?

Eza bakteriologiczna jest jednym z najprostszych przyrządów laboratoryjnych. Jej działanie jest stosunkowo proste i opiera się na podstawowych zasadach fizyki. Pobranie próbki jest możliwe dzięki napięciu powierzchniowemu cieczy, która zawiera komórki bakterii. Ciecz ta umiejscawia się pomiędzy krawędziami drucianej pętelki, dzięki czemu może być łatwo przenoszona. Dostępne na rynku i dystrybuowane przez firmę Argenta ezy mikrobiologiczne pozwalają na przeniesienie określonej ilości substancji.

Stosowanie ez mikrobiologicznych wymaga zachowania ich sterylności. Dlatego zazwyczaj są one wykonywane z materiału, który można wyjaławiać w płomieniu palnika. Wymaga to rozgrzania materiału do czerwoności i schłodzenia go przed samym użyciem. Do takich narzędzi zalicza się eza metalowa. Jeśli jednak w danych warunkach sterylizacja nie jest możliwa, laboranci mogą korzystać z przyrządów jednorazowych. Są to ezy wykonane z tworzyw sztucznych o odpowiedniej wytrzymałości – na przykład z polistyrenu.

Rodzaje ez mikrobiologicznych

Ezy metalowe można podzielić ze względu na materiał, z którego zostały wykonane. W praktyce laboratoryjnej stosowane są m.in.:

  • eza platynowa,
  • eza niklowo-chromowa,
  • eza niklowa,
  • eza ze stali nierdzewnej,
  • eza plastikowa – ze względu na brak możliwości jej wyjaławiania jest ona poddana sterylizacji przez producenta i sprzedawana w zamkniętych opakowaniach.

Wszystkie powyższe materiały charakteryzują się odpornością na korozję, jednak najbardziej wytrzymała i praktycznie niezniszczalna pod tym względem jest eza platynowa. Ze względu na wysoki koszt wytwarzania wypiera ją znacznie tańsza eza niklowo-chromowa. Warianty wykonane z tworzywa sztucznego mogą ponadto być sztywne lub elastyczne.

Innym kryterium podziału ez jest ich zakończenie. Pod tym względem wyróżnia się:

  • pętle bakteriologiczne, czyli ezy mikrobiologiczne zakończone oczkiem,
  • ezy ostre, przypominające igłę,
  • ezy płaskie o różnej długości,
  • ezy zintegrowane, stanowiące trwałe połączenie narzędzia operacyjnego z oprawką.

Trzecim kryterium jest rozmiar narzędzia. Najbardziej precyzyjne są ezy kalibrowane. W sprzedaży są jednak przyrządy o różnych średnicach oczek – np. 0,5 mm i 2,5 mm. Zależnie od wielkości mogą one przenieść od 0,01 ml do 0,005 ml cieczy. Narzędzia te różnią się też grubością i długością. Przykładowo eza platynowa z certyfikatem kalibracji może mieć długość 100 mm, a średnicę 1 mm lub 5 mm. Innymi wariantami są ezy o długości 50 mm czy 200 mm. 

Pętle bakteriologiczne – zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem ezy jest przenoszenie niewielkich próbek substancji (roztworów) z jednej pożywki na drugą. Nie jest to jednak jedyne przeznaczenie tego narzędzia. Zalicza się ono bowiem do podstawowych sprzętów, czyli takich, po które laborant sięga w wielu różnych sytuacjach. Podobnie jak łyżeczka do herbaty może służyć do mieszania, porcjowania, przenoszenia czy odmierzania, również eza metalowa ma wiele zastosowań.

Poza pobieraniem kropli cieczy do hodowli kolonii bakterii za jej pomocą można również przygotowywać próbki do innych testów laboratoryjnych czy wykonywać rozmazy i preparaty mikroskopowe. Przyrządy te są sprzedawane zarówno w formie samych końcówek oraz pasujących do nich uniwersalnych oprawek, jak i w postaci gotowego do użytku przyboru. Można je nabywać w opakowaniach o różnej wielkości – od kilku do kilkuset sztuk. Ponadto ezy plastikowe są też dostępne w różnych kolorach.

Katalog produktów