Płytki Petriego są od dekad szeroko stosowane w laboratoriach przy różnego rodzaju procesach i doświadczeniach. Zwane także szalkami Petriego nazwę zawdzięczają niemieckiemu mikrobiologowi Juliusowi Richardowi Petriemu, który wymyślił te naczynia w roku 1877. Płytki Petriego mają kształt okrągłej podstawki, spodka z płaskim dnem i relatywnie niskimi ściankami. Wykonane mogą być ze szkła, ale bardziej funkcjonalne i sterylne są szalki Petriego plastikowe. Szalki występują pojedynczo lub w komplecie dwóch płytek o różnej średnicy, które po połączeniu dają zestaw podstawki i nakrywki, celowo nieszczelny. Często dodaje się do nich żebra wentylacyjne. Dostawca sprzętu laboratoryjnego i materiałów zużywalnych Argenta ma w ofercie liczne szalki Petriego.
Płytki Petriego wykorzystywano pierwotnie w mikrobiologii do hodowli mikroorganizmów. Aby uzyskać szalki Petriego z pożywką wystarczy nałożyć na naczynie pożywkę i za pomocą pipety Pasteura nanieść kroplę roztworu z mikroorganizmami. W ten sposób hodować można bakterie czy grzyby w laboratoriach. Aktualnie zastosowanie szalek jest o wiele szersze – wykorzystuje się jako zlewki, krystalizatory do odparowywania rozpuszczalników z substancji stałych, przykrywki lub przykryte naczynie do transportu próbek i drobnych przedmiotów, podstawki do obserwacji mikroskopowych. Płytki Petriego przydatne są w laboratoriach mikrobiologicznych, medycznych, biotechnologicznych, chemicznych, ośrodkach badawczych i innych jednostkach naukowych wykonujących doświadczenia i eksperymenty.
Argenta oferuje nie tylko płytki Petriego, ale cały szereg materiałów zużywalnych różnego rodzaju, które mają zastosowanie w laboratoriach. Jednorazowe materiały służą np. do pobierania krwi i moczu w diagnostyce, a także wykonywania badań histopatologicznych i mikrobiologicznych. Z ich użyciem można przechowywać i transportować próbki. Ogólne zastosowanie w laboratoriach mają pipety, probówki, szalki Petriego, ezy, maty, głaszczki. Ponadto niezbędne są rękawiczki, odzież ochronna by zachować zasady higieny i sterylności w pracy.
W ofercie renomowanego dostawcy sprzętu i materiałów do jednostek badawczych i diagnostycznych Argenty, można znaleźć bogate portfolio produktów z kategorii takich jak systemy i analizatory, odczynniki mikrobiologiczne, preparaty do walidacji badań, sprzęt i wyposażenie laboratoryjne, w tym szkło, odczynniki chemiczne, szybkie testy immunologiczne i inne, materiały z zakresu diagnostyki weterynaryjnej. Od zawiesin pasożytów i pożywek przez testy narkotykowe po pipety i dilutory – Argenta ma wszystko, co niezbędne w nowoczesnym i dobrze wyposażonym laboratorium.
Od ponad 30 lat Argenta zdobywa bezcenne doświadczenie na rynku sprzętu diagnostycznego i preparatów stosowanych w mikrobiologii. Zaprocentowało to świetną renomą oraz siecią partnerów na całym świecie, którzy dostarczają swoje topowe produkty do katalogu Argenty. Argenta proponuje fachowe wsparcie dla klientów na etapach przed i po sprzedaży.
Szalki Petriego są jednym z podstawowych elementów wyposażenia laboratorium. Tak jak szkło pomiarowe umożliwiają wykonywanie badań, ale ich zastosowań jest o wiele więcej. Płytki Petriego plastikowe i szklane są wykorzystywane zarówno podczas skomplikowanych procedur badawczych i prac analitycznych, jak i podczas prostych doświadczeń.
Płytka Petriego to przyrząd laboratoryjny, który jest wykorzystywany do:
hodowania kultur mikroorganizmów;
przeprowadzania prostych reakcji chemicznych i fotochemicznych;
przechowywania i zapewnienia odpowiednich standardów bezpieczeństwa podczas transportowania próbek.
Płytki od Argenta to różne modele przyrządów laboratoryjnych przeznaczone do przeprowadzania różnych rodzajów procedur badawczych. W ofercie znajdują się plastikowe szalki Petriego, które dzięki jednorazowości zapewniają najwyższy poziom sterylności. Oprócz tego te naczynia laboratoryjne można kupić jako modele:
z żebrami wentylacyjnymi – takie szkiełko zapewnia stały dostęp powietrza próbce poddawanej badaniom i znajdującej się na jego powierzchni. Dzięki temu bakterie i grzyby hodowane na szalce mają optymalne warunki do wzrostu;
bez żeber wentylacyjnych – ten rodzaj naczyń laboratoryjnych jest przeznaczony do hodowania mikroorganizmów, które wymagają dłuższego czasu inkubacji;
typu dip-slide – są to płytki zanurzeniowo-odciskowe. Oznacza to, że przy ich pomocy można pobrać próbkę, odciskając obszar testowy.
W naszej ofercie płytki Petriego są dostępne w różnej wielkości zestawach, dzięki temu można wybrać dokładnie taki komplet szkiełek, jaki jest potrzebny do prac badawczych przeprowadzanych w danym laboratorium. Naczynia mają także różne wymiary, co pozwala kompleksowo wyposażyć laboratoryjne zaplecze.
Naczynia do przeprowadzania badań, hodowania kultur mikroorganizmów, obserwacji reakcji czy przechowywania różnych próbek muszą spełniać najwyższe standardy i być wykonane według surowych norm i otrzymać odpowiednie atesty. Dlatego też powstają one z wyselekcjonowanych i wysokogatunkowych tworzyw, a każdy z nich można kupić w sklepie Argenta.
W naszym asortymencie znajdują się plastikowe płytki lub z tworzyw sztucznych – do ich produkcji używa się najczęściej polistyrenu. Takie płytki mają wiele zastosowań, mimo że są to modele jednorazowe. Wykorzystanie takich naczyń pozwala zachować sterylność podczas hodowli mikroorganizmów lub przechowywania i transportowania materiałów do badań. Ponadto szalki Petriego plastikowe są doceniane, ponieważ są lekkie i się nie tłuką.
Oprócz tego płytki mogą być wyprodukowane:
ze szkła sodowo-wapniowego – płytki Petriego szklane są tworzone tak, aby mogły być okresowo sterylizowane i ponownie wykorzystywane. Nie zaleca się ich używania podczas przeprowadzania niektórych reakcji chemicznych – ich powierzchnia może zostać zniszczona na skutek kontaktu z agresywnymi substancjami;
ze szkła borokrzemowego – mogą być używane zarówno do przeprowadzania reakcji chemicznych, jak i do hodowania kultur bakterii czy grzybów;
ze stali nierdzewnej – są to naczynia laboratoryjne doskonałe do najbardziej wymagających zadań. Mogą mieć kontakt z najbardziej agresywnymi substancjami chemicznymi, z kwasami, z zasadami i bardzo wysoką temperaturą, na których działanie są odporne i się nie tłuką.
Plastikowe szkiełka Petriego to jednorazowe naczynia laboratoryjne, dzięki którym można w sterylnych warunkach przyglądać się hodowli bakterii, grzybów oraz transportować i przechowywać próbki. W ofercie Argenta można kupić także inne akcesoria jednorazowe, przy pomocy których można kompleksowo wyposażyć laboratorium – są to m.in. pipety, głaszczki i rękawice zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas badań.
Sprawdź ofertę Argenta – wybierz jakość i spełniające normy szkiełka Petriego!