30 paź
2023

Aplikacje medycyny laboratoryjnej i dla placówek badawczych – poznaj sekrety nowoczesnych laboratoriów

Gromadzenie danych, porównywanie wyników oraz ich analiza są dziś o wiele łatwiejsze niż jeszcze kilka dekad temu. Pracownicy laboratoriów mają do dyspozycji nie tylko nowoczesne przyrządy laboratoryjne, ale też zaawansowane oprogramowanie, które znacznie ułatwia im pracę. Do czego służą aplikacje laboratoryjne? I dlaczego korzystanie z nich w tak znaczący sposób podnosi standardy pracy w laboratorium? Wyjaśniamy!

Czym są aplikacje laboratoryjne?

Aplikacje laboratoryjne to zaawansowane programy komputerowe. Tworzy się je, by usprawnić pracę w laboratoriach, czego efektem jest ograniczenie do minimum ryzyka błędów i lepsza organizacja, jeśli chodzi o zarządzanie danymi.

Aplikacje laboratoryjne mają szerokie zastosowanie w placówkach badawczych. Wykorzystuje się je w laboratoriach medycznych, chemicznych, farmaceutycznych i biotechnologicznych. To programy umożliwiające bezpieczne i prawidłowe przechowywanie danych, analizę eksperymentów czy wyników badań. 

Należy przy tym pamiętać, że nawet najnowocześniejsze aplikacje nie są dziś w stanie całkowicie zastąpić i wyręczyć wykwalifikowanych specjalistów, jednak znacznie ułatwiają pracę laborantom.

Jakie funkcje pełnią aplikacje medycyny laboratoryjnej i wykorzystywane podczas innych badań?

Dzięki aplikacjom laboratoryjnym placówki badawcze mogą jeszcze lepiej działać, szybciej dokonywać analizy wyników oraz sprawniej zarządzać swoimi zasobami. To programy, które cały czas są ulepszane, aktualizowane i wzbogacane o nowe funkcje, tak aby sprostać wymaganiom stawianym przez dynamicznie rozwijającą się naukę, a w tym medycynę.

Aplikacje laboratoryjne do zarządzania danymi

To programy, które usprawniają dziś pracę niemal każdego laboratorium. Są one wdrażane w placówkach badawczych i diagnostycznych po to, aby zarządzać przechowywaniem i udostępnianiem:

  • informacji na temat historii pacjentów;
  • wyników badań;
  • danych dotyczących próbek, odczynników i innych materiałów znajdujących się w laboratorium.

Aplikacje laboratoryjne do monitorowania badań i zarządzania sprzętem w laboratorium

To programy, które czuwają nad tym, aby urządzenia laboratoryjne zawsze były perfekcyjnie przygotowane do pracy – przeprowadzania analiz, eksperymentów, przygotowywania próbek. Służą one do kalibrowania sprzętu, a także do informowania o tym, że kończą się np. reagenty (substancje biorąca udział w reakcjach chemicznych) niezbędne do ich działania.

Aplikacje laboratoryjne są wyposażone w funkcje, które pozwalają generować raporty na temat przeprowadzanych badań, porównywać ich wyniki, tworzyć ich zestawienia i wykonywać statystyki.

Aplikacje laboratoryjne a poszerzenie wiedzy

Badacze lubią mieć rękę na pulsie, jeśli chodzi o nowinki naukowe. Z myślą o nich powstały aplikacje gromadzące publikacje z dziedzin biologii, medycyny, fizyki czy biotechnologii. Za ich pomocą można śledzić branżowe nowości, co przekłada się na wdrażanie nowych rozwiązań w laboratorium – tak by było ono dopasowane do nowoczesnych standardów.

Jakie aplikacje laboratoryjne pomagają w pracy badaczom i pracownikom laboratoriów diagnostycznych?

Kartka, skoroszyt i długopis nie są już niezbędne do pracy w laboratorium. Dziś zeszyty badań laboratoryjnych i protokoły pomiarowe zastępują zestawienia prowadzone w aplikacjach. To programy, które są czymś więcej niż tylko tabelkami z danymi. Wyposażono je w funkcje umożliwiające np. w różny sposób wizualizować wyniki badań i szybko porównywać je z wcześniej wykonanymi pomiarami czy analizami.

Popularne aplikacje laboratoryjne

  • ChemDraw to edytor cząsteczek opracowany w 1985 roku. Od tego czasu został wielokrotnie modyfikowany, tak aby przystosować go do pracy w nowoczesnych laboratoriach. To program, który umożliwia np. tworzenie i edycję struktur związków chemicznych w 2D oraz 3D, a także szlaków chemicznych.
  • ELN (Electronic Laboratory Notebook) to elektroniczny zeszyt laboratoryjny, który ma zastąpić papierowe skoroszyty. Umożliwia zapisywanie wyników badań, ich zestawienie i przechowywanie w pamięci komputera czy urządzenia mobilnego.
  • STARLIMS to program do zarządzania danymi laboratoryjnymi. Usprawnia pracę laboratorium, obsługę ich klientów oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywanych informacji.
  • Mendeley to menadżer publikacji naukowych. Aplikacja ta jest bezpłatna i w logicznych sposób archiwizuje nowości ze świata nauki, pozwala wymieniać się doświadczeniami oraz zarządza zbiorem literatury branżowej.

Aplikacje medycyny laboratoryjnej i programy dla naukowców – niezbędne w nowoczesnych laboratoriach

Dostęp do informacji, porządkowanie i przechowywanie danych laboratoryjnych – to tylko niektóre zalety wykorzystywania zaawansowanych aplikacji. Laboratoria ciągle się zmieniają, co dotyczy to także narzędzi, których nie widać gołym okiem w placówkach badawczych. To nowoczesne systemy i mniej rozbudowane, ale praktyczne aplikacje, bez których niemożliwe byłoby tak sprawne generowanie wyników badań, ich analiza czy archiwizacja. Zastępują one też trudne do przechowywania kartoteki i skoroszyty.