23 paź
2023

Aplikacje medyczne, czyli medycyna w XXI wieku

Stetoskop, ciśnieniomierz i wiedza – dziś lekarze są uzbrojeni w zdecydowanie nowocześniejszy sprzętu. Wraz z rozwojem technologii do lekarskiego arsenału dołączyły też aplikacje medyczne. Są wśród nich takie, które pomagają w pracy pielęgniarkom, osobom zarządzającym rejestracjami w przychodni oraz wspierają pacjentów w dbaniu o zdrowie. Dowiedz się więcej o aplikacjach urządzeń medycznych i takich, które są stworzone specjalnie z myślą o pracownikach służby zdrowia.

Po co tworzy się aplikacje medyczne?

Aplikacji medycznych można używać za pomocą komputerów, tabletów, smartfonów, a nawet… smartwatchów. Są one krokiem milowym w dostępie do wiedzy oraz w wielu przypadkach pomagają ocenić stan pacjenta – i to nawet zdalnie. Dziś lekarze nie muszą ani ciągle zaglądać do książek, ani przeszukiwać kart leczenia chorych i szukać ich wyników. Wszystko to dzieje się w cyfrowym świecie. Aplikacje urządzeń medycznych i specjalne programy wniosły leczenie i opiekę nad pacjentami na wyższy poziom. 

Pomoc w diagnostyce a aplikacje medyczne

Codzienną praktykę lekarską ułatwiają dziś programy służące do obliczania i analizy wskaźników laboratoryjnych oraz do oceny skali ryzyka. Istnieją także aplikacje dla lekarzy pomagające w identyfikowaniu różnych schorzeń na podstawie zdjęć klinicznych. Oczywiście ciągle niezastąpiona jest fachowa wiedza, ale nowoczesne oprogramowanie i smartfon w ręce zapewniają, że szybciej można postawić rzetelną diagnozę. Jest to ważne przede wszystkim z perspektywy pacjenta.

Dostęp do wiedzy dzięki aplikacjom medycznym 

Żaden dobry lekarz nie powie, że wie wszystko. Rzetelny specjalista, który będzie mieć choć cień wątpliwości w kwestii diagnozy, zweryfikuje swoją wiedzę. Dziś nie są mu do tego potrzebne podręczniki akademickie czy tom anatomii człowieka. Stworzono np. aplikacje, w których znajdują się opisy leków. Są też takie narzędzia na telefon czy na tablet, dzięki którym specjalista ma szybki dostęp do atlasu anatomii człowieka – z tradycyjnymi rycinami lub z trójwymiarowymi zdjęciami narządów.

Najnowsza wiedza w aplikacjach medycznych 

Lekarze to grupa zawodowa, która trzyma rękę na pulsie – podnoszenie swoich kwalifikacji i zdobywanie wiedzy są wpisane w ten zawód. Dziś pomagają im w tym aplikacje. Informują one o nowych publikacjach, a nawet zapewniają do nich dostęp. Efekt? Najnowsza wiedza jest na wyciągnięcie ręki, co w ostateczności przekłada się na możliwość jeszcze lepszej opieki medycznej nad pacjentami.

Aplikacje medyczne w służbie wymiany doświadczeń

Dziś lekarze mogą konsultować schorzenia pacjentów ze swoimi kolegami po fachu z całego świata. Nie potrzeba do tego międzynarodowych rozmów telefonicznych, a nawet wymiany maili. Wszystko dzieje się dzięki nowoczesnym aplikacjom medycznym. Umożliwiają one wymianę informacji, dzielenie się opisami wyjątkowych przypadków, zdjęciami klinicznymi i konsultacje z lekarzami.

Centrum dowodzenia przychodnią 

Jeszcze kilka lat temu ze specjalistycznego oprogramowania medycznego korzystały jedynie duże kliniki – i to najczęściej placówki prywatne. Dziś nawet lekarz, który prowadzi prywatną praktykę lekarską i mały gabinet, ma dostęp do wielu aplikacji – zarówno płatnych, jak i bezpłatnych. Niektórzy z nich są ściśle przeznaczone do wykorzystania w branży medycznej. Służą do sprawnego zbierania danych pacjentów, umawiania wizyt, wysyłania SMS-ów z przypomnieniem o umówionych terminach, a nawet do prowadzenia kartoteki. Pod tym względem papier i długopis są już dziś dla większości lekarzy przeszłością. 

Jakie są najpopularniejsze aplikacje medyczne?

Aplikacje urządzeń medycznych i te do diagnostyki czy zapewniające dostęp do wiedzy są kompatybilne z popularnymi programami obsługującymi urządzenia mobilne oraz komputery. Współpracują one ze środowiskiem systemów IOS, Android i Windows. 

Lekarze mają dziś z czego wybierać. Dzięki sieci możliwy jest dostęp do aplikacji w języku polskim oraz takich stworzonych wyłącznie dla specjalistów anglojęzycznych. Jest ich tak dużo, że nie sposób zainstalować ich wszystkich na smartfonie. Oprócz tego programy te są projektowane zgodnie z zasadami UX. Są intuicyjne w obsłudze przejrzyste, działają płynnie, a korzystanie z nich to czysta przyjemność. Które z aplikacji są popularnie wśród polskich lekarzy?

Aplikacje medyczne z anatomią człowieka

Są one przeznaczone dla lekarzy oraz studentów medycyny – i to różnych specjalizacji. Należą do nich np.:

 • 3D Head Atlas – jest to bezpłatna aplikacja, którą można pobrać z AppStore i z Google Play. To atlas anatomiczny w wersji 3D stworzony przez zespół neurochirurgów;
 • Gray’s Anatomy – ta aplikacja zawiera ryciny z najpopularniejszej anatomii na świecie, czyli z Anatomii Graya. Oprócz tego zadbano, aby za jej pomocą można było sprawdzić wiedzę o budowie ludzkiego ciała. Jest do pobrania za darmo z AppStore i z Google Play
 • BoneBox™ – Dental Lite– to program, który powstał z myślą o studentach stomatologii. Ta bezpłatna aplikacja pozwala dokładnie przyjrzeć się modelom 3D zębów.

Aplikacje medyczne związane z lekami

Ostrożność w zawodzie lekarza to podstawa. Dlatego stworzono aplikacje, które pomagają wybierać odpowiednie leki dla pacjentów. Są to np.:

 • Interakcje drWidget – jeżeli lekarz doda na listę leki dla konkretnego pacjenta i jeśli któreś z nich podświetlą się na czerwono, oznacza to, że zachodzi między nimi niekorzystna interakcja. W tym momencie specjalista może w porę skorygować farmakoterapię i uniknąć wystąpienia skutków ubocznych u chorego;
 • Aptekarz receptura – to ogromna baza wiedzy o lekach, ich składzie, podawaniu i wskazaniach do stosowania. Za jej pomocą można też obliczyć prawidłową dawkę leku. 

Aplikacje medyczne pomocne w diagnostyce oraz służące do wymiany wiedzy

Komunikację, wymianę opinii i zdjęć oraz konsultowanie przypadków swoich pacjentów umożliwiają specjalne platformy medyczne – dostępne także w wersji na urządzenia mobilne. Należą do nich np. Doximityy oraz Figure 1. Natomiast aplikacja Read by QxMD to zbiór artykułów z czasopism medycznych. Lekarz może skonfigurować ją tak, aby otrzymywać alerty dotyczące pojawienia się publikacji w interesującej go tematyce.

Medcases.IO to aplikacja typu wirtualny pacjent. Jest bezpłatna i umożliwia przeprowadzenie zarówno badania przedmiotowego, jak i podmiotowego pacjenta. Lekarz otrzymuje też feedback dotyczący trafności postawionej przez niego diagnozy.

Aplikacje medyczne dla pacjentów – hit czy kit?

Aplikacja medyczna na smartfon lub na smartwatcha może pomóc kontrolować parametry życiowe. Są też takie programy, które służą do przypominania o dawce leków czy przeznaczone dla cukrzyków. Korzystanie z nich ułatwia życie, jednak pacjenci powinni zawsze pamiętać, że diagnozę co do stanu ich zdrowia mogą stawiać wyłącznie lekarze. Jakich aplikacji może używać każdy, by lepiej o siebie zadbać?

Aplikacje urządzeń medycznych do pomiaru ciśnienia

Korzystają z nich często osoby chorujące na nadciśnienie. Używając ich, można zmierzyć ciśnienie za pomocą smartwatcha i smartfona. Umożliwiają to m.in. aplikacje:

 • Samsung Health Monitor – służy ona także do pomiaru tętna i EKG;
 • iHealth MyVitals – po zintegrowaniu jej z ciśnieniomierzem, można zapisywać wyniki pomiarów ciśnienia, porównywać je z normami, udostępniać na portalach społecznościowych;
 • BP Tracker – pomagają gromadzić wyniki pomiarów i je porównywać.

Należy przy tym pamiętać, że aplikacja nie zastępuje badania za pomocą ciśnieniomierza. Tylko to urządzenia daje gwarancję rzetelnych wyników.

Inne aplikacje medyczne dla pacjentów

 • OneTouch Gabinet – służy ona do sprawnego przenoszenia danych z glukometru do dzienniczka pomiarów glukozy prowadzonego w telefonie;
 • Weź dawkę  – o odpowiedniej godzinie przypomina, aby wziąć leki;
 • Lek Seniora – znajdują się w niej informacje o darmowych lekach dla seniorów;
 • Ceny Leków – dzięki tej aplikacji pacjent może się dowiedzieć nie tylko tego, ile kosztuje lek, ale też ile wyda na jego zamiennik;
 • Ulotki Leków – umożliwia dostęp do ulotek lekarstw, wyrobów medycznych, suplementów oraz dermokosmetyków.
 • Informacje medyczne – aplikacja umożliwia szybki dostęp do swojej dokumentacji medycznej.

Podsumowanie

Aplikacje medyczne to przydatne narzędzia – zarówno z perspektywy lekarzy (i innych pracowników służby zdrowia), jak i pacjentów. Nie można jednak zapominać, że mogą być one niedoskonałe i że nic nie zastąpi konsultacji lekarskiej w gabinecie oraz doświadczenia specjalisty. Tylko badania laboratoryjne oraz obrazowe i ich interpretacja przez specjalistę mogą potwierdzić lub wykluczyć diagnozę.