9 lis
2022

Ciałka Heinza jako czynnik interferujący wyniki badań hematologicznych u kotów

Diagnostyka weterynaryjna

Ciałka Heinza to wtręty zdenturowanej hemoglobiny obecne na wewnętrznej powierzchni błony erytrocytów, które można wykryć w krwinkach czerwonych. Nie są one dobrze widoczne w rutynowym barwieniu w mikroskopie świetlnym, dlatego też należy zastosować barwienie przyżyciowe m.in.
z wykorzystaniem błękitu Nilu, czy brylantowego błękitu krezolowego. Zwiększone tworzenie ciałek Heinza (dopuszczalne jest występowanie do 5% u zdrowych kotów) spowodowane jest uszkodzeniem oksydacyjnym erytrocytów, które jest związane z utlenianiem grup sulfhydrylowych hemoglobiny, w tym utratą struktury trzeciorzędowej i powstawaniem wiązań dwusiarczkowych. Ciałka Heinaza mogą powstawać po ekspozycji na: toksyny (glikol propylenowy) dietę (zawierającą cebulę), leki (paracetamol, błękit metylenowy i propofol) i inne przyczyny przebiegające z methemoglobinemią. Zwiększone tworzenie ciałek Heinza może również wystąpić u kotów z cukrzycą, babeszjozą, nadczynnością tarczycy, oraz chłoniakiem.

Zwiększone tworzenie ciałek Heinza jest czynnikim interferującym wyniki niektórych parametrów hematologicznych pochodzących z analizatorów wykorzystujących cytometrię przepływową jako technikę pomiarową. Wyniki najnowszych badań wskazywały, że podwyższona liczba ciałek Heinza w erytrocytach
u kotów znacząco wpłynęła m.in. na nieprawidłowo zwiększoną całkowitą liczbę krwinek białych, w tym występowanie licznych artefaktów oraz zwiększoną liczbę leukocytów.

W związku z powyższym ocena mikroskopowa rozmazów krwi jest nadal uważana za obowiązkową i rutynową procedurą w medycynie weterynaryjnej, ponieważ interpretacja algorytmów graficznych i liczbowych pochodzących z analizatorów automatycznych może być obarczona błędami, a wysoki odsetek ciałek Heinza ( > 36% wszystkich erytrocytów) może prowadzić do istotnych nieprawidłowości w wynikach hematologicznych u kotów.

 

1.         Dondi, F.; Vasylyeva, K.; Serafini, F.; Gruarin, M.; Troìa, R.; Giunti, M.; Agnoli, C. Heinz Body–Related Interference with Leukocyte and Erythrocyte Variables Obtained by an Automated Hematology Analyzer in Cats. J Vet Diagn Invest 2019, 31, 704–713, doi:10.1177/1040638719863088.

2.           Harvey, J.W. The Feline Blood Film. J Feline Med Surg 2017, 19, 529–540, doi:10.1177/1098612X17706466.