26 paź
2023

Na czym polega praca przedstawiciela handlowego w branży medycznej?

Przedstawiciel handlowy jest twarzą firmy. To on sprzedaje produkty oraz prezentuje je potencjalnym kupcom. To samo dotyczy branży medycznej. Na to, jakie urządzenia, testy i odczynniki są wykorzystywane w laboratoriach i szpitalach mają bezpośredni wpływ przedstawiciele handlowi. Dowiedz się więcej o ich pracy – na czym ona polega i kto może wykonywać taki zawód.

Przedstawiciel handlowy medyczny – kto to taki?

Taki przedstawiciel to sprzedawca produktów diagnostycznych, urządzeń medycznych oraz osoba, która prezentuje ofertę konkretnej firmy. Dostarcza lekarzom, specjalistom pracującym w laboratoriach materiały, broszury i katalogi, w których znajdują się wyczerpujące informacje o produkcie – leku, terapii czy innej usłudze. 

Przedstawiciel medyczny zdobywa klientów, ale także podtrzymuje z nimi dobre relacje biznesowe. W ten sposób buduje renomę i zaufanie firmy, dla której pracuje. Nie każdy ma predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Wbrew pozorom praca przedstawiciela handlowego jest wymagająca – dotyczy to zarówno potrzebnej wiedzy, jak i wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. 

Czym zajmuje się przedstawiciel medyczny?

Głównym zadaniem przedstawiciela medycznego jest budowanie dobrych relacji z pracownikami służby zdrowia oraz z farmaceutami. To on jest odpowiedzialny za umiejętne zaprezentowanie im produktów oraz za to, aby były one chętnie kupowane przez szpitale czy laboratoria. Przedstawiciel medyczny ma zwykle z góry założony target sprzedażowy. Jest to ilość produktów lub usług, które musi sprzedać np. w danym miesiącu lub kwartale.

Przedstawiciel handlowy w branży medycznej a klienci

Osoba na takim stanowisku ciągle stara się zdobywać nowych klientów. W zależności od specyfiki i oferty firmy, którą reprezentuje, umawia się na spotkania z lekarzami, farmaceutami, pielęgniarkami, laborantami czy z położnymi. Objaśnia zastosowanie danego produktu, sposób jego działania, skład oraz mówi o korzyściach związanych z jego używaniem. Osobom zainteresowanym zakupem może przedstawić ofertę dostosowaną do ich potrzeb – dotyczących wielkości zamówienia, ceny i sposobu jej zapłaty.

Przedstawiciel handlowy medyczny – osoba czuwająca nad sprzedażą

Dobry przedstawiciel handlowy uważnie obserwuje rynek. Wie, które z firm działających w tej samej branży osiągają najwyższe zyski ze sprzedaży oraz które z nich stanowią największą konkurencję. Analizuje własne działania marketingowe oraz opracowuje nowe kanały dystrybucji, a także przygotowuje raporty sprzedaży.

Przedstawiciel medyczny raportuje własną sprzedaż i tworzy strategie promocyjne. Opracowuje plan działania pod kątem konkretnej, wąskiej grupy docelowej – pracowników medycznych.

Jak zostać przedstawicielem medycznym?

Przedstawicielem medycznym może zostać każda pełnoletnia osoba. Nie ma przepisów, które mówiłyby o tym, jakie wykształcenie jest potrzebne do wykonywania tego zawodu.

Mimo tego dobry przedstawiciel handlowy z branży medycznej powinien mieć raczej umysł ścisły i jednocześnie rozwinięte kompetencje miękkie. Musi znać branżową, fachową terminologię, wiedzieć wszystko o firmowych produktach oraz mieć umiejętność przekazywania jej w przystępny i ciekawy sposób potencjalnym kupcom.

Jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać przedstawicielem handlowym w branży medycznej?

Kandydat na przedstawiciela medycznego przesyła swoje CV do firmy – rekruterzy w pierwszej kolejności przyglądają się jego doświadczeniu i wykształceniu. Na korzyść osoby aplikującej o pracę przemawiają referencje od poprzednich pracodawców oraz ukończone dodatkowe szkolenia. Rekruterzy z wielu zgłoszeń wybierają zwykle tylko kilka CV. Są to osoby, które najlepiej odpowiadają profilowi przedstawiciela medycznego.

Przedstawiciel sprzedaży medycznej a wykształcenie

Może nim zostać zarówno ten, kto ma wykształcenie wyższe, jak i osoba, która nie studiowała. Jednak przeważnie rekruterzy wybierają na przedstawicieli medycznych kandydatów z dyplomem ukończenia konkretnych kierunków studiów. Większe szanse na zdobycie posady mają absolwenci farmacji, biotechnologii czy biologii. Przyswojenie fachowej terminologii i zrozumienie działania urządzeń medycznych, leków oraz produktów diagnostycznych przyjdzie im łatwiej niż tym, którzy np. ukończyli studia humanistyczne.

Kompetencje miękkie przedstawiciela medycznego 

Komunikatywność, odporność na stres, samodyscyplina, kreatywność, wysoka kultura osobista – to kompetencje miękkie, które wyróżniają dobrego przedstawiciela handlowego (i to także pracującego w branży medycznej). Rekruter analizuje to, jak wysławia się kandydat na to stanowisko pracy, jak odpowiada na trudniejsze pytania oraz może poprosić o wykonanie konkretnego zadania. Takie kompetencje są często sprawdzane podczas wieloetapowej rekrutacji. 

Kompetencje twarde przedstawiciela handlowego w branży medycznej

Zapał, łatwość w nawiązywaniu kontaktów i wykształcenie kierunkowe nie zawsze wystarczają. Do tego, aby reprezentować interesy firmy i zwiększyć sprzedaż, są niekiedy potrzebne:

  • prawo jazdy kategorii B – praca przedstawiciela handlowego jest często związana z wyjazdami. Organizują oni prezentacje dla pracowników z branży medycznej, a także szkolenia z obsługi konkretnych urządzeń. Bez prawa jazdy ani rusz także wtedy, kiedy przedstawiciel handlowy będzie pracować wyłącznie w obrębie miasta – trudno wyobrazić sobie, aby zaopatrzony w katalogi i broszury poruszał się komunikacją miejską;
  • znajomość języków obcych – najczęściej angielskiego i niekiedy niemieckiego. Bywa, że przedstawicieli zatrudniają zagraniczne firmy organizujące np. szkolenia w języku obcym. Osoby na takim stanowisku powinny mieć też rzetelną, obszerną wiedzę na temat sprzedawanych produktów. Niekiedy zdarza się, że jej zdobycie wymaga sięgnięcia do źródeł obcojęzycznych. Znajomość języka obcego oznacza także brak bariery językowej podczas rozmów z zagranicznymi przedstawicielami firmy.

Przedstawiciel handlowy medyczny – dobrze zorganizowany zawodowiec

Przedstawiciele handlowi zwykle nie mają sekretarek, a ich godziny pracy są elastyczne. Dlatego osoby chcące wykonywać ten zawód powinny potrafić dobrze sami organizować sobie dzień i plan działań. 

Podstawą jest skrupulatne prowadzenie terminarza – z wpisanymi datami spotkań. Przedstawiciel handlowy w branży medycznej jest najczęściej rozliczany z osiągniętych wyników, a nie z tego, jak długo pracował. Sam rozpisuje swój grafik, jednak powinien mieć samozaparcie, aby ściśle go przestrzegać.

Ile zarabia przedstawiciel sprzedaży medycznej?

Z przeprowadzonych Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń wynika, że mediana zarobków przedstawiciela handlowego z branży medycznej wynosi 8610 zł brutto. Również to źródło wskazuje, że niektórzy pracownicy otrzymują atrakcyjne, dodatkowe benefity. Są to laptopy, smartfony i samochody służbowe, które mają służyć do poruszania się po mieście i do dalszych wyjazdów związanych z pracą.

Od czego zależy pensja przedstawiciela handlowego medycznego?

To, jakie wynagrodzenie za pracę wpływa na konto przedstawiciela medycznego, zależy od jego wyników sprzedaży. Im są one większe, tym jego pensja jest wyższa. Wynika to z otrzymywanej premii lub prowizji od sprzedaży. To, ile zarabia handlowy przedstawiciel medyczny, zależy również od:

  • jego stażu i doświadczenia – nowicjusze zarabiają najmniej, ale jeżeli są nastawieni na rozwój i realizację swoich celów, mogą spodziewać się coraz wyższego wynagrodzenia;
  • wykształcenia – ukończenie biologii, farmacji, biotechnologii i studiów podyplomowych ze sprzedaży, marketingu czy zarządzania procentuje. Osoba z takim wykształceniem jest wręcz idealnym kandydatem na stanowisko przedstawiciela handlowego. Zna techniki sprzedażowe i łatwo będzie jej przyswoić terminologię medyczną;
  • województwa, w którym działa firma – w niektóry regionach Polski zarabia się mniej, a w innych więcej;
  • wielkości i renomy firmy – w większych, znanych i cieszących się zaufaniem pracowników medycznych przedsiębiorstwa zarobki są zwykle wyższe. 

Gdzie szukać pracy? Przedstawiciel medyczny może pracować w wielu firmach

Przedstawiciel handlowy może pracować jako sprzedawca produktów diagnostycznych. Zajmuje się wtedy dostarczaniem do laboratoriów diagnostyki materiałów zużywalnych, czyli pipet, probówek, testów czy szkiełek Petriego. Przedstawia ofertę dotyczącą odczynników, zaawansowanych sprzętów do badań czy do sterylizacji urządzeń.

Medyczny przedstawiciel handlowy może pracować też dla koncernów farmaceutycznych. Zapoznaje wtedy lekarzy z ofertą leków i wręcza im materiały informacyjne – katalogi i broszury. 

Jak zostać przedstawicielem medycznym?

Osoby zaczynające od zera i niemające wykształcenia kierunkowego powinny pomyśleć o podniesieniu kwalifikacji zawodowych. By nie zajęło to zbyt długiego czasu, można wybrać studia podyplomowe z zakresu marketingu lub/i ochrony zdrowia.

CV można wysyłać w odpowiedzi na ogłoszenia, ale warto także kierować je bezpośrednio do firm. Doskonale, jeżeli zostaną dołączone do nich referencje oraz list motywacyjny. Podczas rozmowy z rekruterem warto dokładnie zapytać o warunki współpracy – o preferowaną formę zatrudnienia oraz o to, ile wynosi wynagrodzenie podstawowe i premia lub prowizja za sprzedaż produktów.

Nie zapominaj też, że medyczny przedstawiciel handlowy musi ciągle się rozwijać. Medycyna i wykorzystywane w niej technologie rozwijają się w zawrotnym tempie, dlatego prawdziwy zawodowiec powinien być na bieżąco ze wszystkimi nowinkami. Oznacza to udział w kursach oraz regularne czytanie publikacji branżowych.

Przedstawiciel handlowy w branży medycznej – satysfakcjonująca praca i zajęcie nie nie dla każdego

Przedstawiciel medyczny powinien mieć zacięcie do sprzedaży. Świetnie, jeżeli jego umiejętności sprzedażowe będą poparte solidnym, kierunkowym wykształceniem. To praca dla otwartych ludzi, lubiących rozmawiać z innymi i niestroniących od wyzwań. Zawód przedstawiciela medycznego nie ma też nic wspólnego z siedzeniem za biurkiem. To praca polegająca na stałym, zwykle bezpośrednim kontakcie z potencjalnymi kupcami lub z lekarzami.