12 wrz
2022

Naczynia laboratoryjne – szkło niezbędne w każdym laboratorium

Zarówno w szkolnym laboratorium, jak i w tym, w którym powstają farmaceutyki, analizowane są próbki biologiczne. W związku z tym nie sposób obejść się w nich bez profesjonalnych naczyń. Aby szkło wykorzystywane w takich miejscach mogło być używane podczas przeprowadzania doświadczeń, badania właściwości substancji czy obserwacji mikroorganizmów, musi spełniać wyśrubowane standardy i normy. Dowiedz się, jakie naczynia są niezbędne w każdej pracowni chemicznej!

Z jakiego szkła powstają naczynia laboratoryjne?

Kwasy, zasady, niekiedy gorące i żrące substancje, różnego rodzaju proszki, granulaty i inne ciała stałe – to tylko niektóre ze związków chemicznych, z którymi mają bezpośredni kontakt naczynia laboratoryjne. Właśnie dlatego, aby szklane akcesoria nie uległy zniszczeniu i nie utrudniały przeprowadzania badań, produkuje się je z ze specjalnego surowca.

Szkło laboratoryjne jest odporne na:

 • niekiedy gwałtowne zmiany temperatur;
 • uszkodzenia mechaniczne;
 • oddziaływanie odczynników chemicznych.

Naczynia laboratoryjne powstają ze szkła pyreksowego, jenajskiego, potasowego, sodowego, duranowego i kwarcowego. Oprócz tego produkuje się je również z porcelany – musi ona spełniać normę DIN EN ISO 1183, 1775. Takie naczynia wykazują bardzo dużą odporność na wysokie temperatury – i to nawet do 1350 °C.

Podczas jakich prac badawczych wykorzystuje się naczynia laboratoryjne?

Naczynia laboratoryjne mają szerokie zastosowanie – sięga się po nie:

 • chcąc hodować kultury bakterii, grzybów – na szklanych naczyniach – np. na szalkach Petriego można umieścić agar, czyli pożywkę dla mikroorganizmów, a następnie stymulować wzrost kolonii;
 • mając zamiar obserwować substancje, ciała stałe, drobnoustroje – służą do tego m.in. szkiełka mikroskopowe;
 • odmierzając substancje – można do tego wykorzystać probówki oraz różnego rodzaju menzurki;
 • przygotowując roztwory, mieszaniny – wykorzystuje się do tego m.in. kolby, zlewki.

Naczynia laboratoryjne służą także do przygotowywania substancji, które następnie są wykorzystywane do sporządzania mieszanin. Oprócz tego szklane akcesoria stosuje się również do dozowania odczynników chemicznych. Od tego, jak precyzyjnie i solidnie wykonane są te naczynia, zależy w dużej mierze komfort badaczy i przebieg prac laboratoryjnych.

Naczynia laboratoryjne – arsenał niezbędnych akcesoriów szklanych

Naczynia te występują w wielu wariantach, jeśli chodzi o ich pojemność. Wśród tych, które muszą znaleźć się w każdym laboratorium, znajdują się kolby, zlewki, a także:

 • lejki – wśród nich wyróżnia się naczynia jakościowe, ilościowe oraz porcelanowe do preparatyki chemicznej;
 • probówki – w laboratoriach używa się modeli okrągłodennych i stożkowych. Można przygotowywać w nich niewielkie ilości roztworów, mieszanin, przechowywać je tam oraz podgrzewać je nad palnikiem;
 • szkiełka zegarkowe – są one delikatnie wklęsłe – za ich pomocą można nakrywać kolby, zlewki, ale też odparowywać substancje;
 • pipety – mogą być one jedno lub wielomiarowe. Te pierwsze mogą odmierzać tylko jedną objętość cieczy, a za pomocą tych drugich można pobierać lub dozować substancje o różnych objętościach;
 • szalki Petriego – są to płaskie naczynia laboratoryjne o niewysokich ściankach. Służą najczęściej do namnażania mikroorganizmów.

Profesjonalne, wysokiej klasy szkło laboratoryjne znajduje się m.in. w ofercie sklepu Argenta.

Jak dbać o naczynia laboratoryjne?

Z naczyń laboratoryjnych należy starannie usuwać resztki znajdujących się w nich wcześniej substancji. Dobrze sprawdza się do tego woda destylowana. Nie zmienia ona pH badanych materiałów, co pozwala uniknąć możliwości zafałszowania wyników badań.

Do czyszczenia naczyń laboratoryjnych wykorzystuje się również niskoalkaliczne środki czyszczące i dezynfekujące, a także roztwory kwasów i zasad. Natomiast po ich umyciu poddaje się je swobodnemu osuszaniu – nie można przecierać ich papierowym ręcznikiem, gdyż mogłyby pozostać na nich włókna celulozy.

Czyste naczynia muszą być chronione przed kurzem. Najlepszym miejscem w laboratorium są dla nich zamykane szafki. Znajdujące się w nich akcesoria zawsze są gotowe do użycia.