3 lut
2023

Praca przedstawiciela handlowego

Kariera

Handlowcy nie mają łatwej pracy - stały kontakt z klientami wymaga od nich opanowania określonych umiejętności. Ważna jest także orientacja zawodowa – tylko nieliczni mają szansę odnieść sukces w określonej branży. Jak wygląda praca w dziale sprzedaży? Jakie cechy są do tego potrzebne? Jak możesz zostać przedstawicielem handlowym? Wyjaśniamy.

Co robią handlowcy? Podstawowym zadaniem przedstawiciela handlowego jest sprzedaż, którą osiąga poprzez nawiązywanie i utrzymywanie relacji z klientami. Ponieważ praca handlowca wiąże się z ciągłym kontaktem z ludźmi, musi on być bardzo świadomy, jak radzić sobie w trudnych sytuacjach komunikacyjnych, kiedy klient mówi „nie” lub waha się. Przydatne jest zarówno doświadczenie, jak i określone umiejętności. To ostatnie dotyczy przede wszystkim umiejętności negocjacyjnych oraz świadomości potrzeb klienta poprzez analizę rynku oraz danych zakupowych. 

Kompetencje miękkie przydatne w zawodzie przedstawiciela handlowego:

  • komunikatywność;

  • negocjacje;

  • dobra organizacja czasu pracy;

  • odporność na presję czasu i stres;

  • umiejętność utrzymywania dobrych relacji z klientami.

Większość przedstawicieli handlowych ma swój własny sposób na przekonanie klientów do współpracy. Ważne przy tym jest stosowanie technik sprzedażowych oraz odpowiednie przygotowanie do wizyty handlowej. Handlowcy powinni wykazać się określonymi umiejętnościami oraz predyspozycjami. Jeśli handlowiec to posiada, jest duża szansa, że będzie on w stanie sprostać oczekiwaniom klientów oraz realizować cele sprzedażowe. 

Jeśli czujesz, że praca przedstawiciela handlowego może leżeć w zakresie Twoich zainteresowań, lubisz kontakt z ludźmi, a dodatkowo posiadasz wykształcenie z obszaru biologia, mikrobiologia, chemia, medycyna,  biologia molekularna czy weterynaria - to śmiało, aplikuj!