27 sty
2023

Synergia wiedzy naukowej i praktyki w biznesie

Kariera

Ukończyłeś już studia, ale teraz zastanawiasz się, jak znaleźć pierwszą pracę? Jak podchodzisz do procesu rekrutacji? Najważniejsza rada to: wyznaczyć sobie cel i uzbroić się w cierpliwość. Po ukończeniu studiów znalezienie pracy może być frustrujące, ale nie poddawaj się. Przedstawione poniżej rady ułatwią Ci cały proces i przyspieszą go.

Aby pomyślnie rozpocząć poszukiwanie pracy po ukończeniu studiów, musisz najpierw zrozumieć, czego szukasz. To najważniejszy krok, który pokieruje Twoimi dalszymi działaniami. Zastanów się nad swoimi podstawowymi potrzebami, czego oczekujesz od swojego przyszłego zawodu i czego nigdy nie będziesz robić.

Na perspektywy zawodowe firmy wpływ ma przede wszystkim postawa i zainteresowania pojedynczej osoby. Rozpoznanie własnych preferencji i potencjału pozwala podejmować świadome decyzje i konsekwentnie realizować spójny plan rozwoju. Korzystne jest, jeśli kierunek studiów nie jest wybierany przypadkowo, ale jest częścią zaplanowanej strategii. Skoncentruj się na tym, co sprawia Ci przyjemność i odnieś sukces.

Mikrobiologia, ekologia, cytologia i histologia, botanika, zoologia, genetyka, a także techniki mikroskopowe, molekularne i chromatograficzne – absolwenci biologii posiadają wiedzę z szerokiego zakresu dziedzin nauki.

Na przykład mikrobiologia to nauka zajmująca się badaniem mikroorganizmów i wirusów. Koneser znający tajniki tej dziedziny wiedzy może pracować jako mikrobiolog. Taka kariera może nie zajmować przodowego miejsca w zbiorowej wyobraźni, ale nadal jest interesującym pomysłem na karierę dla każdego, kto interesuje się biologią.

Mikrobiolog laboratoryjny wykonuje fermentację antybiotyków i innych leków biosyntetycznych, bada bakterie wirusy, grzyby, pierwotniaki. Przygotowuje roztwory odżywcze, montuje aparaturę laboratoryjną, monitoruje czystość i sterylność laboratorium. Określa właściwości gotowego produktu lub składu pośredniego. Do obowiązków należy przygotowywanie odczynników do badań, ustawianie kolb do wysiewu materiału odmianowego, testy farmakologiczne i ocena substancji pod kątem toksyczności.
 

Zalety pracy jako mikrobiolog, chemik lub biotechnolog:

  • praca w dziedzinie nauki;

  • przyczynianie się do rozwoju postępu technologicznego;

  • możliwość rozwoju zawodowego;

  • osobista odpowiedzialność za wykonaną pracę;

  • stabilne wynagrodzenie.

A co jeśli masz za sobą pierwsze kroki w laboratorium i czujesz, że jednak ten rodzaj pracy to nie Twój cel zawodowy? Nic straconego! W naszej firmie możesz rozwijać się w obszarze biznesu, jednocześnie nie tracąc Twojej wiedzy zdobytej na studiach. Możesz spróbować swoich sił w kontakcie z laboratoriami, szpitalami, sanepidami i innymi jednostkami jako przedstawiciel handlowy, inżynier serwisu, specjalista aplikacyjny lub specjalista ds. obsługi klienta w siedzibie naszej firmy. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z naszym działem HR!

Jeśli zastanawiasz się nad pracą w obszarze naukowym, ukończyłeś studia profilowe i jesteś otwarty na nowe wyzwania – to nie wahaj się skontaktować się z naszym działem HR!