26 wrz
2022

Testy alergologiczne – jak działają i kiedy się je wykonuje?

Łzawienie oczu, napady kichania, katar, kaszel – to tylko niektóre z rodzajów reakcji alergicznych. Ci, którzy podejrzewają, że są uczuleni na pokarmy, pyłki, mogą zdecydować się na przeprowadzenie nieskomplikowanej i powszechnie dostępnej diagnostyki. W tym celu wykonuje się testy alergologiczne, które można wykonywać zarówno w laboratoriach, jak i w warunkach domowych.

Testy alergologiczne – co to takiego?

Testy te służą do weryfikacji tego, czy dany alergen może wywoływać reakcję uczuleniową. Wykonuje się je, kiedy zachodzi podejrzenie, że świąd, wysypka, problemy ze strony układu oddechowego mogą być efektem alergii.

Testy alergologiczne można przeprowadzać zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Niekiedy sprawdza się reakcję organizmu po umieszczeniu na skórze niewielkiej ilości potencjalnie uczulającej substancji, a innym razem w celu potwierdzenia lub wykluczenia alergii bada się krew żylną. O metodzie diagnostyki powinien zadecydować lekarz.

Testy alergologiczne – rodzaje

Katar sienny, przeciągający się nieżyt nosa, pokrzywka, egzema to objawy, które mogą skłonić lekarza do zlecenia przeprowadzenia testów alergologicznych. W zależności od wieku i sytuacji pacjenta należy stosować różne metody diagnostyczne.

Lekarz może zasugerować wykonanie testu:

  • skórnego – to dobrze znana, najczęściej stosowana i szybka metoda weryfikacji tego, czy pacjent jest alergikiem. Testy skórne dzielą się na punktowe i śródskórne. Pierwsze z nich polegają na naniesieniu najczęściej na przedramię badanego niewielkiej ilości substancji, która może wywołać reakcję alergiczną. Następnie za pomocą igły skóra jest delikatnie nakłuwana. Natomiast diagnostyka śródskórna polega na wstrzykiwaniu odrobiny alergenu między warstwy skóry. Oprócz tego niekiedy wykonuje się testy płatkowe. Podczas takiego badania do skóry przykłada się wacik nasączony roztworem z alergenem;
  • z krwi – wykonuje się je w laboratorium. Pobrana próbka krwi jest badana pod kątem tego, czy znajdują się w niej przeciwciała IgE konkretnych alergenów. Mimo że na ich wyniki trzeba czekać dłużej niż w przypadku testów skórnych, to mają one wiele zalet. Testy alergologiczne z krwi wykonuje się u dzieci, które nie współpracują podczas diagnostyki skórnej oraz u osób, które nie mogą odstawić leków antyhistaminowych. Ponadto przeprowadza się je zawsze wtedy, kiedy zachodzi ryzyko groźnej reakcji anafilaktycznej na skutek kontaktu z alergenem.

Szybkie test alergologiczne – jakie są zalety ich wykorzystywania?

Przeprowadzenie takiego badania, a w tym czas oczekiwania na wynik może wynosić zaledwie kilkanaście minut. Jednak to nie jedyne zalety szybkich testów na alergię – oprócz tego:

  • są one precyzyjne i łatwe do wykonania – testy skórne – dostępne m.in. w sklepie Argenta, pochodzące od sprawdzonych producentów – to gwarancja dokładnych, wiarygodnych wyników badań;
  • mogą być stosowane podczas diagnostyki szerokiego spektrum alergii – za ich pomocą można sprawdzić reakcję organizmu na sierść zwierząt, roztocza kurzu, pyłki roślin, pokarmy, grzyby pleśniowe. 

Testy alergologiczne – jak się przygotować do ich wykonania?

Aby wynik testu na alergię był wiarygodny, pacjent musi być przygotowany do przeprowadzenia badania. Przed wykonaniem diagnostyki skórnej należy:

  • dwa tygodnie wcześniej zrezygnować z przyjmowania leków antyhistaminowych;
  • odstawić leki zawierające difenhydraminę i prometazynę – trzeba to zrobić trzy dni przed jej przeprowadzeniem
  • zaniechać smarowania skóry w miejscach, które będą poddawane badaniom, maściami z glikokortykosteroidami, inhibitorami kalcyneuryny oraz lekami znieczulającymi.

Oprócz tego testy na alergię należy przeprowadzać wyłącznie w okresie, w którym nie występują objawy uczulenia.

Szybka diagnostyka to pierwszy krok do tego, aby pacjent mógł całkowicie uporać się z uporczywymi objawami alergii lub maksymalnie ograniczyć ich występowanie. O tym, jak powinien postępować alergik i czy w jego przypadku słuszne będzie odczulanie, zawsze decyduje lekarz.