icon320x320        argenta-logo-jakosc     PIBargenta

argentalabw

bestlabs2

diagnostyka-labw

odczynniki-chemicznew

Certyfikaty Oxoid

Szanowni Państwo

 

Z przykrością informujemy, że w wyniku awarii systemowej pobieranie Certyfikatów Kontroli Jakości ze strony:

 

 • Oxoid-Thermo Fisher Scientific
 • VersaTrek-Thermo Fisher

 

w najbliższych dniach nie będzie możliwe.

 

Poniżej podajemy link do głównej strony Thermo Fisher Scientific gdzie istnieje możliwość wygenerowania większości Certyfikatów.

 

KLIKNIJ TUTAJ I WYGENERUJ CERTYFIKATY

 

Postępowanie ze szczepami w laboratorium stosującym zalecenia normy ISO 11133 :2014

Preparaty KWIK-STIK™ oraz LYFO DISK™ są kulturami macierzystymi („reference stock cultures”) pochodzącymi z kultur referencyjnych oraz utrwalonymi poprzez proces liofilizacji. Zgodnie z ISO 11133 pkt. 5.3.3. Reference stock cultures powinny być “odpowiednio prowadzone w sposób, który minimalizuje możliwość zanieczyszczenia krzyżowego, mutacji lub zmian typowych cech charakterystycznych.”


Ten dokument techniczny zawiera informacje dotyczące miesięcznego planu prowadzenia szczepów wyrosłych z preparatów KWIK-STIK lub LYFO DISK w sposób pozwalający na zachowanie żywotności, czystości oraz genotypowej i fenotypowej charakterystyki mikroorganizmów. Plan ten oparty jest o procedurę przedstawioną w schemacie B.2 normy ISO 111331.


Rozpoczęcie - Hodowla “startowa”


Po uwodnieniu, posiać mikroorganizmy z KWIK-STIK lub LYFO DISK na agar nieselektywny i inkubować w warunkach odpowiednich dla danego szczepu.


• Jeśli nie jesteś pewien jaki agar użyć, informacje dotyczące warunków hodowli można znaleźć w trzech miejscach:
o ISO 11133, Tabela E oraz F.
o Strona internetowa Microbiologics® , www.microbiologics.com. Rekomendowane warunki hodowli wymienione są w każdej zakładce szczepu.
o Technical Information Bulletin, Recommended Culture Methods, dostępny na stronie www.microbiologics.com oraz www.argenta.com.pl

Przechowanie ożywionych mikroorganizmów

• Większość mikroorganizmów kontrolnych może być prowadzona na płytkach z agarem nieselektywnym lub na skosach w temperaturze pokojowej lub chłodniczej do czterech tygodni od ożywienia.
• Microbiologics® zakłada następujące warunki przechowywania jako polecane dla prowadzenia szczepów:

Kategoria mikroorganizmów

Warunki przechowywania

Bakterie tlenowe

Przechowywanie w 2-8°C. Kilka gatunków Bacillus zachowuje żywotność przez dłuższy okres, gdy przechowywane są w temp. pokojowej.

Drożdże i Grzyby

Przechowywanie w temp. pokojowej.

Beztlenowce

Przechowywanie w warunkach beztlenowych w temp. pokojowej.

Campylobacter spp.

Przechowywanie na agarze czekoladowym w 35°C w warunkach mikroaerofilnych.Pięć powodów dla których nie mrozimy 

• Mrożenie nie jest konieczne. Firma Microbiologics® dołożyła wszelkich starań, aby potwierdzić identyczność, czystość oraz utrwalić preparat.
• Mrożenie powoduje zwiększenie liczby pasaży. Norma ISO 11133 w pkt 5.3.1 mówi: “Liczba pasaży mikroorganizmów do badań powinna być udokumentowana, aby zapobiec nadmiernemu przesiewaniu, co zwiększa ryzyko zmian fenotypowych. Pasaż jest definiowany jako przeniesienie mikroorganizmów z żywej kultury na świeżą pożywkę z uzyskaniem wzrostu. Każda forma przesiewu jest przeniesieniem/ pasażem”.
• Do mrożenia najlepsza jest temp. -70°C . ISO 11133, pkt. 5.3.3. mówi: “szczep macierzysty powinien być przechowywany w wielu porcjach, zazwyczaj albo w głębokim mrożeniu, np. poniżej –70°C, lub liofilizowany. W wyższej temp. mrożenia, żywotność może być ograniczona oraz mogą pojawiać się modyfikacje genotypowe.”
• Microbiologics® nie może zagwarantować typowych cech mikroorganizmu, jeśli był zamrażany. Nie walidowano stabilności cech mikroorganizmu po mrożeniu i rozmrożeniu.
• ISO 11133, 5.3.2. mówi: "jeśli mikroorganizmy kontrolne są uzyskane z kolekcji referencyjnych lub od komercyjnych dostawców posiadających certyfikat ISO 9001 lub inny odpowiedni certyfikat, oraz są utrzymywane w oryginalnych opakowaniach to powinny być posiewane i używane zgodnie z zaleceniami producenta."Wskazówki do najlepszego stosowania

• Nie stosować pierwszej płytki po ożywieniu do określania charakterystyki fenotypowej. Jest to płytka na której wyrosłe mikroorganizmy nie są w pełni ożywione.
• Do badania wybrać dobrze wyizolowane kolonie. Nie badać kolonii z płytek zanieczyszczonych.
• Jeśli to możliwe, używać do badania biochemicznego mikroorganizmy nie starsze niż 24 godzinne.
• Mikroorganizmy przechowywane w 4°C nie powinny być stosowane do większości testów ( np. MALDI-TOF). Skonsultuj z instrukcją producenta testu.
• Po czterech tygodniach, usuń płytki i rozpocznij proces z nowym liofilizatem.
• Mikroorganizmy mogą być używane po upływie daty przydatności jeśli (1) liofilizat został ożywiony przed upływem daty ważności oraz (2) mikroorganizm nie jest używany dłużej niż cztery tygodnie zgodnie z programem utrzymywania szczepów.


REFERENCES
ISO 11133:2014 Microbiology of food, animal feed and water – Preparation, production, storage and performance testing of culture media

Preparaty szczepów kontrolnych Microbiologics® pochodzą maksymalnie z 3 pasażu.

Drodzy Klienci,

obecnie wszystkie preparaty szczepów kontrolnych firmy Microbiologics®, w tym produkty w formacie KWIK-STIK™, LYFO DISK®, oraz EZ-FPC™ pochodzą z 3 lub niższego niż 3 pasaż.  

Produkty z serii KWIK-STIK Plus pozostają jak dotychczas 2 pasażem od szczepu referencyjnego , a produkty Lab-Elite CRM zawsze pochodzą z 1 pasażu.

Prosimy zwrócić uwagę, że liczba pasaży z jakiej pochodzi produkt podana jest w Certyfikacie dla danej serii produktu

CertificateofAnalysis 20172F122F28 262216

Groth Promotion Test – Kontrola jakości podłoży do badania czystości mikrobiologicznej produktów wg wymagań Farmakopea

Microbiologics GIFMicribio 23Micribio 11Micribio 1

Ocena działania podłoży hodowlanych stosowanych w badaniach biologicznych, jest jednym z ważniejszych elementów wewnątrzlaboratoryjnej kontroli jakości w laboratorium. Pozwala potwierdzić przydatność podłóż stosowanych w metodach do wykrywania i oznaczania liczby drobnoustrojów w produktach. Zasady przeprowadzania kontroli żyzności podłoży (GPT) opisane są w Farmakopea w rozdziale 2.6.12. oraz 2.6.13. Badanie powinno być wykonywane dla każdej nowej serii podłoża gotowego, podłoża przygotowywanego z produktu suchego, podłoża komponowanego z pojedynczych składników.

 

Więcej informacji w artykule opublikowanym w kwartalniku "Świat Przemysłu Kosmetycznego", WYDANIE 4/2016: kliknij TUTAJ

 

Micribio 24Micro1Micribio 2

Micribio 17MB KwikStik

 

Dokumentacja dotycząca szczepów kontrolnych Microbiologics: TUTAJ 

 

 

Udoskonalenie opakowań i etykiet produktów z Microbiologics.

 

Microbiologics-logo


Uprzejmie informujemy o wprowadzanych przez firmę Microbiologics udoskonaleniach opakowań i etykiet dla kilku rodzajów produktów z firmy. Zmiany obejmują:


1. Zastąpienie zapisu dotyczącego ilości pasaży z: 4 pasaż na zapis ≤ 4 pasaż - dla wszystkich produktów EZ-Accu Shot, EZ-Accu Shot Select, EZ-CFU, EZ-CFU One Step, EZ-Hydro Shot, EZ-PEC, EZ-FPC, EZ-SPORE i Epower.

Przyczyna zmiany: w ciągu 2016 roku produkty Microbiologics będą stopniowo wytwarzane już z 3 pasaży za miast z 4 pasaży, od szczepu referencyjnego. Podczas etapu przejściowego wszystkie produkty wymienione powyżej, będą znakowane na etykiecie jako “mniej lub równe 4 pasaże”. Kiedy wszystkie produkty przejdą na 3 pasaż, na etykietach zostanie wprowadzony zapis “3 pasaże”.

 

2. Opakowania w postaci zamykanych plastikowych torebek dla Epower, Epower CRM, EZ-FPC, EZ-SPORE i Parasite Suspension zostają zastąpione małymi tubkami z tworzywa sztucznego. Nie będą już stosowane metalowe pojemniki dla większych wysyłek produktów. Zmiana zostanie wprowadzona pod koniec drugiego kwartału 2016.

Przyczyna zmiany: Celem zmiany jest poprawa cech użytkowych, wyglądu oraz wzrost satysfakcji użytkownika. Opakowania będą na tyle duże, aby pomieściły jedną fiolkę i skróconą instrukcję użytkowania.3. Usunięcie odklejanych etykiet dla produktów EZ-Accu Shot, EZ-CFU, EZ-CFU One Step, EZ-Hydro Shot, EZ-PEC, EZ-FPC, Epower, Epower CRM, EZ-SPORE i KWIK-STIK Plus.

Przyczyna zmiany: Informacje zwrotne, które otrzymaliśmy od użytkowników, pokazały, że nie ma potrzeby, aby etykiety były odklejalne. W celu oszczędności i uproszczenia procesu drukowania etykiety odklejane nie będą produkowane.

 

Powyższe zmiany opakowań i etykiet będą wprowadzane na bieżąco od końca czerwca 2016 roku.

 

                                                                 z-fpc     z-sporewiaderko

 

 

Blog Microbiologics

microbiologics blog

 

The Microbiologics Blog!

 

 

Wszystkich miłośników mikrobiologii serdecznie zapraszamy do śledzenia bloga firmy Microbiologics. Na blogu znajdą Państwo wiele ciekawych informacji, między innymi:

- praktyczny przewodnik

- wskazówki ekspertów

- nowinki ze świata przemysłu

- informacje na bieżąco na temat zmian w regulacjach prawnych

 

Zapraszamy na stronę: blog.microbiologics.com

         

Nowe opakowania dla produktów firmy Microbiologics

Szanowni Państwo,Microbiologics GIF

 

 

Uprzejmie informujemy, że firma Microbiologics wprowadziła z początkiem czerwca 2015 roku nowe opakowania dla czterech produktów: KWIK-STIK, KWIK-STIK Plus, Lab-Elite CRM oraz LYFO-DISK.

 

foto

Nowe opakowania mają następujący format:

 • KWIK-STIK™ - biały plastikowy tubus
 • KWIK-STIK Plus™ - szary plastikowy tubus
 • Lab-Elite CRM™ - czarny plastikowy tubus
 • LYFO-DISK™ - przeźroczyste plastikowe pudełko

 

 

 

 

 

 

 

 

Nowoczesne i eleganckie opakowania zapewniają wiele korzyści, takich jak:

 

 • Łatwość otwierania i zamykania
 • Kompaktowy rozmiar oszczędzający miejsce przechowywania
 • Możliwość utylizacji opakowania
 • Przyjazny dla laboratoriów niekartonowy materiał opakowania
 • Wytrzymałość i bezpieczeństwo
 • Spełnienie wymagań Międzynarodowego zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA)

  

 

Drobnoustroje z kolekcji Public Health England (dawniej HPA).


W związku z nawiązaniem współpracy z Public Health England (PHE) w zakresie dystrybucji kultur referencyjnych oraz programów testów biegłości, firma Argenta Mikrobiologia oferuje szeroki zakres szczepów referencyjnych pochodzących bezpośrednio z kolekcji PHE.

Czytaj więcej...

Porozumienie Użytkownika Końcowego

W związku z dbałością o zachowanie wszelkich światowych standardów dotyczących postępowania z substancjami niebezpiecznymi, przed realizacją pierwszego zamówienia na szczepy wzorcowe, wymagane jest jednorazowe uzupełnienie Porozumienia Użytkownika Końcowego dotyczącego zapoznania się z charakterem produktu i niebezpieczeństw związanych z jego użytkowaniem.

Czytaj więcej...

Liofilizowane preparaty szczepów referencyjnych Microbiologics

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Klientów, oferujemy liofilizowane preparaty szczepów referencyjnych pochodzące z kolekcji ATCC®*, NCIMB, NCTC lub z innych uznanych kolekcji. Szczepy o znanych i stałych cechach powinny być stosowane w każdym laboratorium mikrobiologicznym  w celu kontroli jakości pożywek, do walidacji metod czy też doskonalenia umiejętności pracowników mikrobiologicznych.

* The ATCC Licensed Derivative Emblem, the ATCC Licensed Derivative word mark and ATCC catalog marks are trademarks of ATCC. Microbiologics Inc. is licensed to use these trademarks and to sell products derived from ATCC cultures.

Ogólna charakterystyka szczepów wzorcowych Microbiologics

 

Czytaj więcej...

Instrukcje postępowania ze szczepami Microbiologics®.

Zapraszamy do zapoznania się z dokumentacją oferowanych przez naszą firmę preparatów szczepów referencyjnych. 

 

INSTRUKCJE POSTĘPOWANIA ZE SZCZEPAMI MICROBIOLOGICS®:

 1. Epower CRM-instrukcja
 2. Epower-instrukcja

 3. EZ-Accu Shot-instrukcja

 4. EZ-CFU One Step-instrukcja

 5. EZ-FPC-instrukcja
 6. EZ Hydro Shot-instrukcja

 7. EZ-PEC-instrukcja

 8. EZ-SPORE-instrukcja

 9. KWIK STIK-KWIK STIK Plus- LYFO DISC-instrukcja

 10. LAB ELITE (TM)-instrukcja

 11. Microbiology Quality Control Slides-instrukcja

 12. Parasite Suspension-instrukcja

 

MANUAL MICROBIOLOGICS - DOKUMENTY DODATKOWE:

 1. Odzysk szczepów na pożywkach selektywnych

 2. Ożywianie szczepów

 3. Przechowywanie szczepów w laboratorium

 

ZAŁĄCZNIKI PROCEDURY SPRZEDAŻY SZCZEPÓW STEC Z FIRMY MICROBIOLOGICS®:

 

 1.  ZAŁĄCZNIK nr 1
 2.  ZAŁĄCZNIK nr 2
 3.  ZAŁĄCZNIK nr 3

 

 

 

Certyfikaty Kontroli Jakości Microbiologics®.

Wszystkie Certyfikaty Kontroli Jakości szczepów wzorcowych dostępne są także w wersji elektronicznej. 

Na stronie producenta www.microbiologics.com znajdziecie Państwo wyszukiwarkę certyfikatów, która bez żadnych dodatkowych formalności związanych z logowaniem pozwoli zapisać certyfikat w wersji elektronicznej lub w razie konieczności wydrukować wybrany dokument. Niezbędne informacje (numer LOT produktu) potrzebne do ściągnięcia Certyfikatu Kontroli Jakości znajdą Państwo na opakowaniu otrzymanego produktu.

POBIERZ CERTYFIKAT KONTROLI JAKOŚCI

Nowa forma certyfikatów preparatów szczepów Microbiologics®

Nowa forma certyfikatów preparatów szczepów Microbiologics®.

W ostatnim czasie firma Microbiologics® wprowadziła do swojego systemu kontroli jakości zasadniczą zmianę. Tożsamość preparatów szczepów w postaci Kwik StikTM jak i Lyfo DiscTM potwierdzana jest obecnie za pomocą metody opartej na spektrometrii mas z użyciem spektrometru MALDI-TOF firmy Bruker. Spektromertia mas jest aktualnie wiodącą metodą stosowaną do identyfikacji gatunkowej drobnoustrojów. W związku z tym w Certyfikatach Jakości preparatów jakościowych jak i ilościowych pojawił się nowy zapis w rubryce ID System: MALDI-TOF. See attached ID System results document, a wyniki procesu potwierdzenia tożsamości preparatu umieszczone są teraz na osobnej stronie.

 

Na czym polega technologia MALDI-TOF?

To szybka i super dokładna identyfikacja mikroorganizmów za pomocą spektrometrii mas, wykorzystującej ich unikalny profil białkowy. W analizie wystarcza jedna kolonia pobrana bezpośrednio z pożywki selektywnej. Analizowane są białka rybosomalne drobnoustroju. W wyniku analizy uzyskuje się widmo rozkładu mas, które jest charakterystyczne dla każdego drobnoustroju jak odcisk palca. Poprzez porównanie zebranego widma z widmami zgromadzonymi w bibliotece otrzymuje się identyfikację drobnoustroju. Metoda jonizacji przez desorpcję laserem przy udziale matrycy (MALDI) zmieniła zasadę wielu badań w naukach przyrodniczych. W 2002 roku K. Tanaka za opracowanie metody MALDI otrzymał nagrodę Nobla z Chemii. Technologię MALDI-TOF (matrix assisted laser desorption ionization-time of flight) zaprojektowano w latach osiemdziesiątych. Pozwoliła ona na zastosowanie spektrometrii mas dla dużych biocząstek w tym białek występujących w mikroorganizmach.
W ciągu ostatnich kilku lat technologia MALDI-TOF stała się bardzo popularna w mikrobiologii komercyjnej do identyfikacji mikroorganizmów głównie dzięki szybkości, prostocie i dokładności uzyskanych wyników. Spektrometria mas jest jedną z niewielu nowości, której pojawienie się tak znacząco zmieniło laboratorium mikrobiologiczne XXI wieku.

 

Jak interpretuje się wyniki uzyskane w metodzie MALDI-TOF?

Poprawność identyfikacji, a więc jakość uzyskanego spektrum i dopasowanie widma, wyrażona jest za pomocą wartości Score liczbowo, w postaci symbolu (+) oraz kolorem.

 

tabelka rasta

Kolorem zielonym oraz (+++) oznaczona jest identyfikacja do gatunku o najwyższym prawdopodobieństwie. Kolor zielony oraz (++) to prawdopodobna identyfikacja do gatunku i bezpieczna identyfikacja do rodzaju. Kolor żółty oraz (+) to prawdopodobna identyfikacja do rodzaju. Kolor czerwony to brak wiarygodnej identyfikacji.

Wskaźniki Procesu Sterylizacji

Zapraszamy do zapoznania się z poniższą ofertą:

 

Wskaźniki Procesu Sterylizacji - oferta do pobrania.

 

W celu uzyskania szerszych informacji, prosimy o kontakt z działającym na Państwa terenie Przedstawicielem Regionalnym firmy Argenta lub Biurem Handlowym w Poznaniu.

Ralstonia picketti - nowe zagrożenie mikrobiologiczne

Ostatnie doniesienia wskazują, że bakteria Ralstonia picketti powoduje skażenia wody wykorzystywanej do procesów produkcyjnych jako woda oczyszczona lub wysoko oczyszczona. Z tego też powodu drobnoustrój ten powinien być wykorzystywany do kontroli mikrobiologicznej czystości wody. Bakteria ta stanowi szczególne zagrożenie dla producentów leków sterylnych, ponieważ ma zdolność przechodzenia przez filtry o średnicy porów 0,2 µm. Ponadto patogen ten coraz cześciej izolowany jest w środowisku szpitalnym, szczególnie u osób z obniżoną odpornością.

Poniżej przedstawiamy kilka kluczowych informacji o tym patogenie:

 

Czytaj więcej...

NOWOŚĆ! Badania biegłości suplementów diety.

Szawnoni Państwo,

Miło nam poinformować, że firma Argenta została dystrybutorem brytyjskiej firmy Public Health England - PHE w zakresie badań biegłości.

Public Health England jest agencją wykonawczą Ministerstwa Zdrowia w Wielkiej Brytanii i pełni funkcje uprzednio sprawowane m.in. przez HPA (Health Protection Agency).

Testy biegłości oferowane przez firmą PHE obejmują m.in. Mikrobiologiczne Badanie Żywności.

Z uwagi na to, że badania mikrobiologiczne suplementów diety podlegają wymogom badań mikrobiologicznych żywności, proponujemy Państwu w wybranych programach biegłości.

PHE-logoPHE dostarcza i prowadzi badania biegłości w różnych schematach w ponad 1000 laboratoriach w 67 krajach. Zaprojektowane próbki służą  sprawdzaniu zadań wynikających z problemów mających wpływ na zdrowie ludzi. Co bardzo istotne, do projektowania próbek używane są tzw. szczepy dzikie, nie pochodzące z kolekcji ATCC lub NCTC, w pełni scharakteryzowane, zapewniające rzeczywiste warunki do rutynowego badania. 


Dlaczego warto uczestniczyć w badaniach biegłości PHE?

 • wszystkie schematy są akredytowane,
 • próbki są stabline i homogenne,
 • wszystkie próbki są opracowywane, przygotowane i sprawdzane przez mikrobiologów z PHE,
 • testy kontroli jakości odzwierciedlają powszechnie stosowane metody,
 • mikroflora reprezentuje rzeczywiste zanieszyszczenie próbek,
 • duża liczba uczestników (od 50 do 350 w schemacie) dająca dużo danych do analizy,
 • bezpieczny serwis dostarczający próbki,
 • łatwe do prześledzenia systemy statystyczne i systemy wartościujące (scoring system),
 • terminowe raporty zawierające informacje i wskazówki,
 • całkowita poufność wyników,
 • wsparcie merytoryczne mikrobiologów,
 • strony internetowe i narzędzia on-line,
 • zazwyczaj 2 do 6 rund w roku zależnie od schematu,
 • każda runda ma swój osobny numer - każda runda zawiera 2 lub 3 próbki z osobnym numerem próbki.

Poniżej znajdą Państwo szczgółowe informacje:

KALENDARIUM

SCHEMATY

Serdecznie zapraszamy do współpracy! 

Microbiologics Lab-Elite (CRM) - oferta poszerzona

Firma Argenta z przyjemnością informuję o poszerzeniu oferty na Certyfikowane Materiały Odniesienia Lab-EliteTM (CRM).

Aktualnie możemy Państwu zaproponować ponad 30 różnych Lab-EliteTM (CRM) pochodzących z kolekcji ATCC®*! Każdy w cenie 398,00 netto**!

Czytaj więcej...

BIG 6 STEC

Szczepy STEC po raz pierwszy dostępne w prostym do użycia formacie KWIK-STIKTM i LYFO-DISK® .

Microbiologics jako jedyny akredytowany dostawca oferuje szczepy STEC w łatwym do użycia formacie, gwarantując zgodność z regulacjami USDA/FSIS, ograniczenie niebezpieczeństwa, łatwe stosowanie, oszczędność czasu, pracy i pieniędzy.

Czytaj więcej...

EZ-Accu Shot Select - ilościowe preparaty liofilizowanych mikroorganizmów

Z przyjemnością przedstawiamy naszym Klientom najnowszy produkt firmy Microbiologics EZ-Accu ShotTM Select - 5 różnych szczepów EZ-Accu ShotTM w jednym zestawie.

EZ-Accu ShotTM Select to ilościowe preparaty liofilizowanych mikroorganizmów polecane do kontroli żyzności pożywek mikrobiologicznych. Produkt pozwala uzyskać zawiesinę kultury szczepu odniesienia o gęstości poniżej 100 jtk w 0,1 ml. Zawiesina pozostaje stabilna 8 godzin od sporządzenia. Produkt jest szybki w użyciu i łatwy w przechowywaniu. Certyfikaty dostępne są online. Szczepy referencyjne pochodzą z kolekcji ATCC®*.

Czytaj więcej...

Wiadomości

Wydarzenia

Nasi partnerzy

Thermo-Oxoid-Remel-logo-greyDuPont-logo-greyMicrobiologics-logo-greyMeridian-logo-greyOxford-logo-greyAlere-logo-greyHygiena-logo-greyLiofilchem-logo-grey

Alliance Bio EpertsSodibox-logo-grey PHE-logo-grey NalvonMinden-logoSSI-logo-greyMWE-logo-greyInterscience-logo-grey

PBI-logo-grey