icon320x320        argenta-logo-jakosc     PIBargenta

argentalabw

bestlabs2

diagnostyka-labw

odczynniki-chemicznew

 

Oświadczenie Spółki Argenta

 

 

Spółka Argenta sp. z o.o. sp.k. (dalej: Argenta) jest polską firmą rodzinną, która przez niespełna 30 lat swojej działalności konsekwentnie realizuje misję, której wyznacznikami są dobro klientów, profesjonalizm oraz najwyższe standardy etyki w biznesie. Na przestrzeni ostatnich lat Argenta ugruntowała swoją pozycję rynkową prezentując kompleksową ofertę opartą na najwyższej jakości produktach mikrobiologii i diagnostyki. Jako jedna z pierwszych firm w Polsce rozwijając na przestrzeni ostatnich kilku lat dział biologii molekularnej mogliśmy już w styczniu 2020 roku zaoferować laboratoriom diagnostycznym i instytucjom badawczym kompleksowe rozwiązania konieczne w kontekście zbliżającego się zagrożenia epidemiologicznego COVID 19 (w dniu 16 stycznia 2020 r. Spółka jako pierwsza firma w Polsce wprowadza do swojej oferty testy PCR-RT; w dniu 29 stycznia Spółka rozpoczęła kampanię informacyjną w tym zakresie, rozsyłając swoją ofertę do wszystkich stacji sanitarno-epidemiologicznych w kraju). Doświadczenie i pozycja rynkowa Spółki okazały się szczególnie istotne  w ostatnich miesiącach, kiedy to działania Argenty pozwoliły wesprzeć polski system opieki zdrowotnej (zarówno publiczny, jak i prywatny) w walce z epidemią.

 

Jesteśmy jedną z nielicznych firm w Polsce, która świadczy kompleksowe usługi doradztwa oraz zaopatrzenia w najwyższej jakości rozwiązania dla segmentów diagnostyki klinicznej, przemysłowej oraz weterynaryjnej a także w zakresie biologii molekularnej. Współpracujemy z ponad setką firm biotechnologicznych na całym świecie oraz dostarczamy nasze usługi i produkty do ponad trzech tysięcy odbiorców w całym kraju – jednostek ochrony zdrowia, stacji sanitarno-epidemiologicznych, instytucji naukowo-badawczych. Jesteśmy zatem cenionym partnerem dla naszym klientów, a jednocześnie liderem branży produktów mikrobiologii i diagnostyki w Polsce.

W ocenie Zarządu Spółki to właśnie jej pozycja rynkowa, doświadczenie i profesjonalizm sprawiły, że wraz z pojawieniem się w Polsce pilnego zapotrzebowania na produkty związane z diagnostyką koronawirusa to właśnie do Spółki zwróciło się wiele podmiotów zainteresowanych takim zaopatrzeniem. Wśród nich było Ministerstwo Zdrowia, które podejmując decyzję o zakupie testów diagnostycznych, zdecydowało się pozyskać je między innymi od naszej Spółki. Wyłącznie z tych samych względów zaufała nam Grupa Polsat, która za naszym pośrednictwem zamówiła testy i zestawy urządzeń diagnostycznych przekazane później Ministerstwu Zdrowia i wykorzystywane w laboratoriach diagnostycznych na terenie całego kraju. 

 

W ostatnich dniach w przestrzeni publicznej, wskutek publikacji portalu Onet.pl, pojawiły się nieprawdziwe informacje i insynuacje dotyczące działalności Spółki. Sytuacja ta wymaga sprostowania.

 

Przede wszystkim, nie jest prawdą, jakoby na skutek dokonywania przez Ministerstwo Zdrowia zakupów w spółce Argenta polski podatnik „przepłacił na handlu testami na koronawirusa kilkadziesiąt milionów złotych”, na co wskazuje publikacja w Onet.pl. Zawiera ona całkowicie oderwane od rzeczywistości sformułowanie, jakoby kupując po cenach rynkowych rząd mógłby zaoszczędzić polskiemu podatnikowi 79 zł na teście czyli w sumie 27 mln zł. Nie jest prawdą, jakoby Argenta sprzedawała Ministerstwu Zdrowia testy „nawet do sześciu razy drożej”, niż kupowała je u producenta. Jest to informacja błędna, uderzająca w dobre imię Spółki, oparta na dowolnym żonglowaniu liczbami przez dziennikarzy. Ceny zakupu testów u producentów zmieniały się w czasie, ale nigdy nie osiągały poziomów aż tak niskich, by twierdzenie to mogło być choćby zbliżone do prawdy. Poza tym, Argenta (i powiązana z nią Integra sp. z o.o. sp.k.) kupowała testy nie tylko od wymienionej w artykule Onet.pl firmy Anatolia Geneworks, ale także od innych producentów z całego świata. Każdy z tych producentów stosował inne ceny swoich wyrobów, czego autorzy opublikowanego artykułu wydają się w ogóle nie brać pod uwagę w swoich kalkulacjach.

 

Przy tym, zawarte w artykule uproszczone przedstawienie zysku jako różnicy pomiędzy ceną zakupu testu, a ceną sprzedaży zestawu diagnostycznego jest nieprawdziwe i nieuprawnione. Spółka poniosła dużo większe wydatki na sprowadzenie testów, niż tylko koszty ich zakupu. Do dnia dzisiejszego największym wyzwaniem w walce z pandemią koronawirusa jest logistyka i jej koszty. Wykorzystaliśmy wieloletnie doświadczenie we współpracy z dostawcami z całego świata oraz firmami logistycznymi, które pozwoliły zabezpieczyć polskie zapotrzebowanie i dostarczyć tak deficytowy towar w wyznaczonych terminach. W czasie, gdy Argenta sprowadzała pierwsze partie testów, koszty transportu lotniczego wzrastały drastycznie – w niektórych przypadkach nawet kilkunastokrotnie w stosunku do stanu sprzed pandemii. Do dnia dzisiejszego do Polski dotarło 26 dostaw zamówionych za naszym pośrednictwem testów. Poza dwoma wyjątkami wszystkie koszty transportu, „handlingu” i obsługi celnej całości dostaw poniosła Spółka – co do zasady nie korzystano ze wsparcia ze strony Ministerstwa Zdrowia ani innych agend rządowych. Ponadto, każda z dostaw testów obligatoryjnie zabezpieczana była 100% przedpłatą w walucie dostawy. Należy podkreślić, że Spółka zainwestowała w dostawę testów duże kwoty pochodzące z kapitału własnego oraz przyjęła na siebie pełne ryzyko związane z zabezpieczeniem finansowym dostaw i wahaniami kursów walut. Co więcej, przedmiotem zamówień Ministerstwa były zestawy diagnostyczne, których testy są wyłącznie jedną z części składowych. Dodatkowym kosztem po stronie Argenty było dokonanie zakupu zestawu do poboru i transportu próby oraz zestawu do ekstrakcji RNA.

 

Nieprawdą jest, jakoby Argenta sprzedawała Ministerstwu Zdrowia testy po zawyżonych, nierynkowych cenach. Znając rynek oświadczamy, że nieprawdą jest, jakoby testy, które dostarczała Argenta można było kupić w marcu i kwietniu w ilościach odpowiadających zapotrzebowaniu w „specjalistycznych medycznych sklepach internetowych” za 50 zł. W czasie dokonywania dostaw, niemal wszystkie państwa świata starały się zakupić testy do diagnostyki koronawirusa, co sprawiało, że ich ceny wahały się niemal z dnia na dzień. Ceny oferowane przez Argentę nie odbiegały znacząco od tych, które stosowały inne podmioty sprzedające takie wyroby, co wykazuje oficjalne zestawienie, opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Wynika z niego, że ceny istotnie kształtowały się bardzo różnorodnie. Przykładowo, od firmy TK Biotech sp. z o.o sp.k. zakupiono 38 tys. testów za cenę 7 527 885,84 zł, co daje cenę 198,10 zł za jeden test – zdecydowanie wyższą, niż ta, za którą Argenta sprzedawała tego typu wyroby.

 

Autorzy artykułu wskazują, że Argenta „sprzedawała testy za 209,00 zł”. Liczby te są całkowicie nieprawdziwe i rażąco zawyżone. W istocie, ceny stosowane przez naszą spółkę w żadnym stopniu nie odbiegały od standardów rynkowych.

 

Poza tym, dziennikarze Onet.pl nie zauważają, że Argenta jako jeden z nielicznych (być może jedyny) podmiot na polskim rynku oferowała w tym czasie nie tylko same testy, ale także urządzenia diagnostyczne, wyposażenie laboratorium oraz całe zestawy do poboru i transportu próbek i ekstrakcji RNA. Produkowane obecnie testy nie mogą być używane bez takich zestawów, które w początkach pandemii były bardzo trudno dostępne. Ministerstwo Zdrowia zamawiało wówczas tylko i wyłącznie komplety składające się z zestawów do poboru i transportu próby, zestawów do ekstrakcji RNA i zestawów potwierdzających – testów RT-PCR. Takie komplety, według wiedzy Zarządu Spółki,  miała w swej ofercie jedynie Argenta i to zaangażowanie organizacyjne i finansowe naszej spółki pozwoliło zapewnić całkowitą samowystarczalność polskich laboratoriów w zakresie diagnostyki koronawirusa. Trzeba wspomnieć, że w pierwszych dniach epidemii, niektóre próbki pobrane od pacjentów z Polski musiały, z braku odpowiedniego wyposażenia, być przewożone do 2 europejskich laboratoriów referencyjnych m.in. w Berlinie.. Dopiero zakup zestawów sprowadzonych przez Argentę przyczynił się do znacznego zwiększenia ilości  wykonywanych badań w kraju.

 

W publikacji podano, jakoby z danych Ministerstwa Zdrowia wynikało, że Argenta dostarczyła 365 tys. testów za 47 mln zł. Proste zsumowanie tych danych, opublikowanych przez Ministerstwo na stronie internetowej, prowadzi do wniosku, że w rzeczywistości powyższa cena odnosi się do 589 tys. jednostek zakupu i obejmuje całe zestawy, a nie jedynie testy. Informacje podane przez dziennikarzy Onet.pl nie są więc rzetelne.

 

Publikacje Onet.pl sugerują, jakoby testy konkurencyjnej spółki Biomaxima S.A. były dostępne w sprzedaży już od marca 2020 r., co w sposób oczywisty jest nieprawdą. Zgodnie z bieżącym raportem giełdowym Biomaxima S.A. nr 27/2020, opublikowanym na stronie internetowej Giełdy Papierów Wartościowych, testy produkowane przez tę spółkę były dostępne w sprzedaży dopiero od 14 kwietnia 2020 r. Do tego momentu pandemia koronawirusa była obecna w Polsce od ponad miesiąca, a Argenta zdążyła już dostarczyć dokładnie 153 492 sztuki testów.

 

Wreszcie, należy odnieść się do nieprawdziwych informacji dotyczących Pana Tomasza Zdziebkowskiego, którego osobę portal Onet.pl jednoznacznie wiąże z działalnością spółki Argenta, choć nie jest on jej wspólnikiem ani członkiem organów zarządzających spółką. W publikacjach stwierdzono, że pozbył się on udziałów w spółce „kilka lat temu”. W rzeczywistości, do zbycia przez niego udziałów doszło 20 lat temu, co nie jest okolicznością bez znaczenia i świadczy o braku rzetelności autorów publikacji

 

Na koniec, wypada jeszcze raz zauważyć, że publikacje portalu Onet.pl naruszają dobre imię Spółki. Są oparte o nieprawdziwe i zmanipulowane informacje. Spółka podejmie stosowne kroki prawne w celu  obrony swojego dobrego imienia.

 

Historia uczestnictwa Argenty w walce z pandemią koronawirusa poniżej (kliknij na zdjęcie, aby powiększyć).

Aktualności

Wiadomości

Wydarzenia

Promocje

  • Default
  • Title
  • Date
  • Random

Nasi partnerzy

Thermo-Oxoid-Remel-logo-greyDuPont-logo-greyMicrobiologics-logo-greyMeridian-logo-greyOxford-logo-greyAlere-logo-greyHygiena-logo-greyLiofilchem-logo-grey

Alliance Bio EpertsSodibox-logo-grey PHE-logo-grey NalvonMinden-logoSSI-logo-greyMWE-logo-greyInterscience-logo-grey

PBI-logo-grey